Na hlavný obsah

Do Tatier sa vracajú zahraniční turisti, hotely však plné nie sú

Viac turistov očakávajú v auguste.

Do Tatier sa vracajú zahraniční turisti, hotely však plné nie sú
Ilustračná fotografia - turisti nad Nižným Wahlenbergovým plesom. Foto: TASR

Do regiónu Vysokých Tatier sa po dvoch rokoch pandémie postupne vracajú zahraniční turisti. Nielen poľskí, českí a maďarskí klienti, ale aj Izraelci či turisti z Pobaltia. Počuť je aj britskú angličtinu.

Prvé týždne letnej turistickej sezóny takto zhodnotila Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry. Naďalej však evidujú, že západoeurópski klienti sa pre vojnu tejto časti Európy obávajú, hoci aj toto povedomie sa podľa jej slov zlepšilo.

Prvá polovica júla zatiaľ podľa Blaškovej preukázala nárast zahraničnej klientely. Zároveň však pripomenula, že vlani v tomto čase bol príchod pre cudzinca na Slovensko pre protipandemické opatrenia veľmi komplikovaný.

Slováci uprednostnili more

„Neuzatvárame to ešte štatisticky, ale júl bude pravdepodobne slabším mesiacom,“ bilancuje Blašková. Dodáva, že hotely nie sú počas júla úplne vypredané. Reštaurácie zatiaľ dosahujú približne 75 % minuloročných tržieb.

Viditeľne ubudlo aj jednodňových klientov. „Zdá sa, že Slováci sa po obavách z cestovania za minulé i predminulé leto rozbehli v júli k moru,“ skonštatovala Blašková.

Podľa jej slov je však pre Vysoké Tatry v lete vždy silnejší mesiac august, keď je počasie už stabilnejšie a tiež menšie riziko búrok. Otázne je, čo urobí s cestovaním inflácia.

„Služby vo Vysokých Tatrách nezdraželi v priemere o viac ako desať percent, primerane celkovému vývoju a ekonomickej situácii. Dôležité je pripomenúť, že slovenskí turisti majú stále možnosť využívania rekreačných poukazov pre dovolenku doma, čo im v značnej miere prinesie úsporu,“ zakončila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika