Na hlavný obsah

EÚ ohlásila nové právne kroky proti Británii pre porušenie severoírskeho protokolu

Medzi dvoma stranami eskaluje napätie

EÚ ohlásila nové právne kroky proti Británii pre porušenie severoírskeho protokolu
Ilustračná snímka - vlajka Veľkej Británie. Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) v piatok (22. 7.) začala ďalšie štyri konania proti britskej vláde s cieľom vynútiť si dodržiavanie časti dohody o brexite týkajúcej sa usporiadania v Severnom Írsku. 

Nové právne kroky oznámila únijná exekutíva po tom, ako v britskom parlamente pokročilo schvaľovanie návrhu zákona, ktorým by Británia tzv. severoírsky protokol jednostranne zmenila. Prvé konanie v tejto súvislosti EK začala už vlani, v júni potom oznámila ďalšie dve.

Napätie eskaluje aj viac ako 2 roky po „rozvode“

„Dnešné listy požadujú, aby Spojené kráľovstvo urobilo svižné nápravné kroky na zabezpečenie súladu s podmienkami protokolu. Spojené kráľovstvo má dva mesiace na to odpovedať na tieto listy,“ uvádza komisia vo vyhlásení na svojom webe.

Dodáva, že ak Londýn neprijme požadované opatrenia a neodpovie na stanovisko zaslané v polovici júna, zváži EK začatie procesu na Súdnom dvore Európskej únie.

Napätie medzi dvoma stranami tak ďalej eskaluje asi dva a pol roka po tom, čo Británia formálne opustila EÚ. Urobila tak na základe „rozvodovej dohody“, ktorá ošetruje aj kľúčovú výzvu v podobe zachovania voľného režimu na hranici Severného Írska s Írskou republikou, z ktorej sa v dôsledku brexitu stala hranica EÚ.

Prekážka stability v Severnom Írsku?

Nakoniec sa Londýn a Brusel dohodli, že na uvedenú časť Spojeného kráľovstva sa budú naďalej vzťahovať pravidlá jednotného trhu Únie, zatiaľ čo kontroly tovaru budú prebiehať pri jeho ceste do regiónu zo zvyšku Británie.

Britská vláda ale ustanovenie nikdy plne nepreviedla do praxe a teraz sa snaží protokol bez súhlasu EÚ upraviť. Návrh, ktorý by tieto zmeny uzákonil, tento týždeň prešiel dolnou komorou britského parlamentu a teraz ho preberá Snemovňa lordov, ktorá pravdepodobne navrhne množstvo zmien.

Vláda premiéra Borisa Johnsona proces spustila po mesiacoch vyjednávania, pri ktorých komisia odmietala zásahy do zložito vyrokovaného protokolu. Namiesto toho presadzovala spoluprácu cez existujúci rámec.

Ten teraz Briti označujú za prekážku pre politickú stabilitu v Severnom Írsku. Akokoľvek, bol to sám Johnson, kto v roku 2019 na tento kompromis pristúpil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet