Na hlavný obsah

Európu čaká v súvislosti s koronavírusom náročná jeseň a zima

Počty prípadov nákazy sa zvyšujú.

Európu čaká v súvislosti s koronavírusom náročná jeseň a zima
Na archívnej snímke zo 7. apríla 2021 riaditeľ regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. Foto: TASR/AP

Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu v utorok (19. 7.) upozornil na náročnú jeseň a zimu, ktoré Európu čaká v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Urobila tak v období, keď sa v Európe zvyšujú počty prípadov nákazy. Členské štáty pritom monitorujú situáciu len v obmedzenej miere. Informovala o tom agentúra AFP.

WHO tiež vyzvala európske krajiny, aby sa „urýchlene zaoberali medzerami v monitorovaní pandemickej situácie a krokmi potrebnými na predchádzanie úmrtiam“.

Riaditeľ regionálneho úradu WHO pre Európu Hans Kluge uviedol, že „je jasné, že sa nachádzame v rovnakej situácii ako minulé leto. Ibaže teraz stoja za novou vlnou ochorenia subvarianty omikronu“. Predstavil aj jesennú a zimnú stratégiu pre boj proti koronavírusu.

Dodal, že „ak budeme s potrebnými krokmi čakať do jesene, bude už príliš neskoro“.

Zvýšená miera vakcinácie, posilňujúca dávka a prekrytie dýchacích cier

V novej stratégii je zahrnutá zvýšená miera vakcinácie obyvateľstva a druhá posilňovacia dávka pre osoby s oslabenou imunitou či seniorov. Ďalej aj prekrytie dýchacích ciest v interiéroch a prostriedkoch hromadnej dopravy.

Kluge uviedol, že počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe a niekoľkých regiónoch strednej Ázie sa v posledných šiestich týždňoch strojnásobil.

Poznamenal, že hoci stúpol aj počet hospitalizácií, počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) zostáva relatívne nízky.

Podľa Klugeho zomiera v Európe v súčasnosti na koronavírus približne 3 000 ľudí týždenne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet