Na hlavný obsah

Kauza Fatima: Súd oslobodil obžalovaných podnikateľov

Pred vyše 20 rokmi ich odsúdila Monika Jankovská.

Kauza Fatima: Súd oslobodil obžalovaných podnikateľov
Jeden z oslobodených - Ondrej Janíček. Foto: TASR

Okresný súd (OS) Trnava oslobodil vo štvrtok (14. 7.) na obnovenom konaní v 20-ročnej kauze trenčianskeho baru Fatima podnikateľov Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka. Pôvodne ich obžalovali pre pokračovací trestný čin vydierania formou spolupáchateľstva. Informovala o tom hovorkyňa Krajského súdu Trnava a okresných súdov v jeho obvode Jana Kondákorová. Súd konštatoval, že sa nedokázalo, že skutky spáchali obžalovaní.

Obnovenie konania vo veci povolil v roku 2020 OS Trenčín, kde sa dovtedy pojednávania konali. Dvojicu ešte v roku 2001 odsúdila vtedajšia sudkyňa OS Monika Jankovská za vydieranie podnikateľa Tibora Jurisu na 15-mesačný trest odňatia slobody.

Dvojica sa bránila. Tvrdila, že Juris podpísal krivú výpoveď. Právny zástupca Janíčka Daniel Lipšic v roku 2020 uviedol, že pôvodný rozsudok sudkyne zmanipulovali a vyhlásili pod vplyvom korupcie.

Malo ísť o vytvorenie priestoru na prevzatie nehnuteľnosti Fatima pod Trenčianskym hradom, ktorého súčasťou je aj známy, v súčasnosti zdevastovaný bar. Janíček tvrdil, že sa stali obeťami silno organizovanej zločineckej skupiny čongrádyovcov, Moniky Jankovskej, Petra Vaska a spol.

V trestnom oznámení, ktoré v roku 2020 podal na Generálnu prokuratúru SR, uviedol, že v minulosti podal „viac ako tri desiatky trestných oznámení, množstvo sťažností, žiadostí o pomoc pri jeho ochrane“. „Avšak z dôvodu zásahu Jankovskej podaniam nevyhoveli. Takmer všetky odložili, odmietli,“ doplnil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko