Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kazaška Rybakinová sa stala víťazkou Wimbledonu

Zdolala Tunisanku Jabeurovú.

Kazaška Rybakinová sa stala víťazkou Wimbledonu
Na snímke víťazka tenisového Wimbledonu 2022 - Kazaška Jelena Rybakinová. Foto: SITA/AP

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová sa stala víťazkou ženskej wimbledonskej dvojhry a získala prvý grandslamový titul v kariére. Vo finále zdolala v pozícii turnajovej dvanástky tretiu nasadenú Tunisanku Ons Jabeurovú 3:6, 6:2, 6:2.

Rybakinová je vôbec prvou kazašskou šampiónkou niektorého z podujatí veľkej štvorky. Vďaka sobotňajšiemu (9. 7.) triumfu zinkasuje prémiu dva milióny libier pred zdanením.

Prvý set

Jabeurová hrala v prvom sete duelu s Rybakinovou maximálne koncentrovane. V treťom geme prelomila podanie Kazašky a po potvrdení brejku odskočila súperke na 3:1. Rybakinová pôsobila na dvorci nervóznym dojmom, v medzihre robila príliš veľa nevynútených chýb.

V deviatom geme opäť prišla o servis a tak sa úvodné dejstvo stalo korisťou Jabeurovej. Tunisanka často využívala čopované údery, ktoré sú na tráve veľmi účinné. Mala vyššiu percentuálnu úspešnosť prvého podania ako Rybakinová a lepšie returnovala.

Druhý set

Na začiatku druhého setu sa Kazaška zmobilizovala, vďaka agresívnym úderom od základnej čiary zobrala Jabeurovej podanie a ujala sa vedenia 2:0. Dvadsaťtriročná rodáčka z Moskvy zlepšila pohyb a dokázala si poradiť aj so stopbalmi tuniskej hráčky.

V „maratónskom“ štvrtom geme nevyužila Jabeurová tri brejkbaly na 2:2, čo ju vykoľajilo. Vyšla z rytmu, v ďalšej hre po sérii nevynútených chýb stratila podanie a Rybakinová si vybudovala rozhodujúci náskok 5:1. V ôsmom geme využila vďaka esu prvý setbal a vynútila si rozhodujúce dejstvo.

Tretí set

Hneď v jeho úvode Kazaška opäť Jabeurovú brejkla a ešte viac nalomila psychiku Tunisanky, ktorá bola čoraz frustrovanejšia a kopila chyby. Za stavu 3:2 prehrávala Rybakinová 0:40, no následne získala päť fiftínov za sebou, udržala si servis a zápas dotiahla do úspešného konca.

Za stavu 5:2 premenila hneď úvodný mečbal a vyrovnala vzájomnú bilanciu so Jabeurovou na 2:2. Tunisanka napriek finálovej prehre dosiahla vo Wimbledone životný úspech. Svetová dvojka ako vôbec prvá arabská hráčka postúpila do grandslamového finále.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport