Na hlavný obsah

KĽDR uznala separatistické „republiky“ na východe Ukrajiny

Ukrajina v reakcii prerušila diplomatické styky s krajinou.

Vlajky KĽDR pred parlamentom v Pchjongjangu
Na ilustračnej snímke vlajky KĽDR pred parlamentom v Pchjongjangu.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Severná Kórea oficiálne uznala nezávislosť separatistickej samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) na východe Ukrajiny. V stredu (13. 7.) to vyhlásili tamojší proruskí separatisti. Informovali o tom agentúra AFP a denník The Guardian.

Proruskí separatisti uverejnili na sociálnej sieti telegram fotografiu „veľvyslankyne“ DĽR v Rusku Oľgy Makajevovej, ako prijíma uznávacie listiny od veľvyslanca Severnej Kórey v Moskve. Len krátko predtým oznámil uznanie DĽR a LĽR Pchjongjangom aj vodca doneckých separatistov Denis Pušilin, ktorý to označil za „nové víťazstvo demokracie“.

Ukrajina v reakcii na tento krok Pchjongjangu prerušila diplomatické styky s KĽDR. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že považuje „toto rozhodnutie Pchjongjangu za pokus podkopať suverenitu a územnú integritu Ukrajiny“.

Severná Kórea zatiaľ uznanie separatistických republík na Donbase nijakým spôsobom nekomentovala.

Medzinárodne neuznané republiky DĽR a LĽR ako prvý uznal šéf Kremľa Vladimir Putin len pár dní pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Okrem Ruska a KĽDR separatistické republiky uznala doposiaľ len Sýria.

DĽR a LĽR vznikli v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Zástupcovia DĽR v utorok (12. 7.) slávnostne otvorili svoje „veľvyslanectvo“ v Moskve. Šéfka rezortu diplomacie DĽR Nataľja Nikanorovová pri tej príležitosti informovala o prebiehajúcich rokovaniach o uznaní republík v Donbase so Severnou Kóreou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet