Na hlavný obsah

KĽDR viní zo zanesenia koronavírusu do krajiny cudzokrajné predmety

Riziko, že sa človek nakazí kontaminovaným predmetom je však všeobecne nízke.

KĽDR viní zo zanesenia koronavírusu do krajiny cudzokrajné predmety
Na snímke koronavírus. Foto: pixabay.com

 Severná Kórea (KĽDR) v piatok (1. 7.) uviedla, že prvé prepuknutie ochorenia COVID-19 spôsobil pacient, ktorý sa v blízkosti hraníc s Južnou Kóreou dotýkal „cudzokrajných vecí“. Pchjongjang sa tak zrejme za zanesenie tohto ochorenia snaží preniesť vinu na svoju susednú krajinu. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

Severná Kórea prišla k tomuto záveru po vyšetrovaní. Zároveň nariadila ľuďom „aby boli ostražití pri zaobchádzaní s cudzími vecami a balónmi, ktoré priveje vietor alebo iný klimatický fenomén v oblasti demarkačnej línie a hraníc“, uvádza štátna tlačová agentúra KCNA (Kórejská ústredná tlačová agentúra).

V tejto súvislosti nespomenula priamo Južnú Kóreu. Tamojší aktivisti i severokórejskí prebehlíci však už celé desaťročia posielajú z juhu cez prísne strážené hranice balóny s letákmi a humanitárnou pomocou.

Podľa KCNA prišli začiatkom apríla do kontaktu s bližšie nešpecifikovaným materiálom 18-ročný vojak a 5-ročné dieťa. Malo sa tak stať v „kopcoch okolo kasární a blízko obytnej štvrte“. Neskôr sa u oboch objavili prvé príznaky a vyšli im pozitívne testy na koronavírus.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie však tvrdí, že nie je možné, aby sa vírus dostal na Sever letákmi posielanými cez hranice.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) taktiež uvádza, že riziko, že sa človek nakazí koronavírusom prostredníctvom dotyku s kontaminovaným povrchom alebo objektom, je všeobecne považované sa nízke. Avšak nevylučuje sa možnosť nakaziť sa aj takýmto spôsobom.

Čas stretu s bližšie nešpecifikovaným objektom nesedí

KĽDR okrem toho uvádza, že prví nakazení prišli do kontaktu s bližšie nešpecifikovaným objektom začiatkom apríla. Avšak prvý balón sa tento rok do Severnej Kórey dostal cez hranice až koncom apríla. A to z juhokórejského regiónu Kimpcho, píše Reuters.

Ten si zároveň všíma, že KĽDR prvýkrát priznala výskyt ochorenia COVID-19 na svojom území niekoľko mesiacov po tom, ako uvoľnila opatrenia na hraniciach a obnovila sa nákladná železničná doprava s Čínou.

Pchjongjang však nemohol v tejto súvislosti ukázať prstom priamo na Čínu. Dôvodom je, že by opäť musel sprísniť opatrenia na hraniciach a obmedziť obchod s Čínou. Tvrdí to jeden expert z juhokórejskej Univerzity Kjongnam.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet