Na hlavný obsah

Krvavá bitka v ekvádorskej väznici si vyžiadala najmenej trinásť obetí

V zariadení už nastolili poriadok.

Krvavá bitka v ekvádorskej väznici si vyžiadala najmenej trinásť obetí
Na snímke väznica v Ekvádore. Foto: New Straits Times

Najmenej trinásť väzňov prišlo o život a dvaja ďalší utrpeli zranenia v pondelok (18. 7.) po ďalšej krvavej bitke v notoricky známom zadržiavacom zariadení v Ekvádore, oznámila na sociálnej sieti twitter väzenská správa tejto juhoamerickej krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

K násilnému stretu došlo vo väznici Bellavista v meste Santo Domingo de los Colorados približne 80 kilometrov juhozápadne od metropoly Quito, kde si krvavé výtržnosti aj v máji tohto roka vyžiadali až 44 obetí.

Ekvádorská väzenská správa SNAI na twitteri ďalej uviedla, že predstaviteľom spomínanej väznice sa v spolupráci s armádou a políciou podarilo v zariadení opätovne nastoliť poriadok.

Pri májových nepokojoch z väznice utieklo približne 220 väzňov, väčšinu z nich sa však podarilo opätovne dolapiť, pripomína AFP.

Kruté väzenské nepokoje sú bežné vo väzniciach v Ekvádore, kde drogové gangy súperia o kontrolu nad obchodnými trasami. Táto rivalita niekedy prerastie do brutálneho násilia za mrežami. V niektorých prípadoch sa väzni dokonca našli rozsekaní na smrť alebo sťatí mačetami.

Väznice v krajine sú preplnené a majú nedostatočné zabezpečenie. Nekontrolovateľná korupcia vedie k tomu, že väzni majú prístup k všetkým druhom pašovaného tovaru vrátane strelných zbraní a výbušnín.

Ekvádor leží medzi najväčšími svetovými producentmi kokaínu – Kolumbiou a Peru. Krajina zaznamenala prudký nárast násilia, ktorý sa pripisuje bojom medzi súperiacimi drogovými gangmi. Od februára 2021 došlo v Ekvádore k viac než desiatim väzenským masakrom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet