Na hlavný obsah

Lengvarský by mal rokovať so zdravotníkmi o vyšších platoch tento týždeň, uviedla prezidentka

Matovič chcel predstaviť plán už koncom júna.

Lengvarský by mal rokovať so zdravotníkmi o vyšších platoch tento týždeň, uviedla prezidentka
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok (11. 7.) opätovne kontaktovala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO) v súvislosti so zvyšovaním miezd zdravotníkov. „Tento týždeň by mal mať rokovania s druhou stranou, s predstaviteľmi zdravotníkov. Sľúbil, že ma bude hneď informovať,“ povedala prezidentka v utorok (12. 7.).

Hlava štátu uviedla, že vníma problém odchodu zdravotníckeho personálu a odkladania zdravotníckych zákrokov v niektorých nemocniciach. Požiadavky zdravotníkov na zvýšenie platu považuje za legitímne a správne.

„Mám pocit, že odkedy som nastúpila do funkcie, hovorím s každým ministrom zdravotníctva, že pokiaľ nevyšleme jasný a hmatateľný signál personálnej stabilizácie v podobe zvýšenia miezd našim zdravotníkom, tak budeme mať vážny problém,“ skonštatovala.

Prezidentka sa stretla s Lengvarským už začiatkom júla, keď ju podľa jej slov uistil, že na rokovacom stole už leží realistický plán so scenármi zvýšenia miezd. Ministerstvá zdravotníctva a financií o zvyšovaní platov zdravotníkov naďalej rokujú, tento týždeň sa má rokovať pod gesciou predsedu vlády.

Zdravotnícke organizácie v piatok (8. 7.) vyzvali vládu a poslancov Národnej rady SR na bezodkladné predstavenie návrhu zvýšenia platov v čo najkratšom čase. Do spoločnej výzvy sa zapojili Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, odborové organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe (ZZS) v Bratislave a ZZS Košice, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov a Slovenská komora fyzioterapeutov.

Návrh zvýšenia platov sa mal pôvodne predstaviť koncom júna, avizovali to minister zdravotníctva a minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko