Na hlavný obsah

Leto u mladých zvyšuje riziko stretu s drogami

Terapeutka upozorňuje, že dôležitú úlohu má rodič.

Leto u mladých zvyšuje riziko stretu s drogami
Na ilustračnej fotografii marihuanová cigareta. Foto: Unsplash

Obdobie letných prázdnin u mladých zvyšuje riziko stretu s drogami. Terapeutka bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ivana Orlický upozorňuje, že rodič môže do veľkej miery ovplyvniť, či sa dieťa rozhodne drogu vyskúšať.

Okrem pozitívneho vzoru je dôležité otvorene sa s deťmi rozprávať, všímať si zmeny nálad či záujmov. Dobré je tiež monitorovať okruh ľudí, s ktorými sa dieťa stretáva.

Odborníčka upozornila, že počas leta sa zvyšujú vonkajšie riziká. Poukázala na viac voľného času detí počas prázdnin, keď sú často aj bez dosahu rodičov, tiež na uvoľnenie opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Podľa terapeutky zároveň začína sezóna úrody marihuany. Zdôraznila tiež, že drogy sú v súčasnosti ľahko dostupné. „Skúsenosti hovoria, že väčšinou prvú možnosť ponúkne kamarát,“ doplnila Orlický.

Najrizikovejší vek pre začatie s drogami je podľa odborníčky 13 až 17 rokov. Ide teda o druhý stupeň základnej školy a stredoškolákov. Podotkla, že v tomto veku chcú mladí najviac experimentovať. Sú tiež najviac ovplyvniteľní. Terapeutka zdôraznila, že napriek vonkajším rizikám môže rodič výrazne ovplyvniť, či dieťa začne drogy užívať.

Rizikové činitele v rodine

Podľa nej sa treba zamerať na odstránenie rizikových činiteľov v rodine. Dospelí by teda nemali konzumovať tabak, alkohol a drogy.

Vhodné je tiež redukovať hádky medzi rodičmi. Rodič by si mal všímať dlhšie zmeny v správaní dieťaťa. Príkladmi sú strata záujmov, fajčenie, pitie, agresivita, uzavretosť, únava či rýchle a časté zmeny nálad.

Ukazovateľom môže byť aj klamanie, neskoré príchody domov alebo zhoršený prospech v škole. Odborníčka radí všímať si prípadné podozrivé predmety.

„To býva najčastejší signál. Napríklad papieriky, do ktorých sa dá ubaliť cigareta alebo malé plastové vrecká či plastové fľaše, napríklad na vodné bongo,“ priblížila.

Radí tiež monitorovať najmä neznámu spoločnosť dieťaťa na sociálnych sieťach či v realite. V prípade, že dieťa brigáduje, odporúča aj kontrolu finančného toku.

Odborníčka rodičom radí zabezpečiť dieťaťu celodenný program dňa, plný pozitívnych aktivít. Za dôležité považuje otvorene sa s dieťaťom rozprávať, aký malo deň alebo čo zažilo.

Odporúča tiež otvorene hovoriť s dieťaťom o drogách. „Bez toho, aby človek zvyšoval hlas, nejak mentoroval a mal nejaké predsudky,“ skonštatovala Orlický.

Terapeutka zdôraznila, že pozitívna vzorka moču nemusí hneď znamenať, že je dieťa závislé. S liečbou môžu pomôcť špecializačné liečebné programy a centrá. Jednou z možností je aj návšteva psychiatra či pedopsychiatra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko