Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ministerstvo zdravotníctva spustilo očkovanie štvrtou dávkou

Zatiaľ sa to týka ľudí nad 50 rokov.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo očkovanie štvrtou dávkou
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v stredu (20. 7.) spustilo očkovanie druhou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu. A to pre všetkých záujemcov starších ako 50 rokov.

Od budúceho týždňa sa prihlasovanie spustí aj pre imunokompromitovaných pacientov od 12 rokov. Rezort o tom informuje na svojej webovej stránke.

Počet prípadov ochorenia naprieč Európou rastie. Krajiny vrátane Slovenska zatiaľ nezaznamenávajú zvýšený nápor na zdravotníctvo.

„Je to spôsobené viacerými faktormi, pričom jedným z kľúčových je vysoká miera zaočkovanosti populácie. A to najmä tej rizikovej. Keďže však imunita po očkovaní postupom času slabne, rastie počet osôb, ktoré sa môžu vírusom SARS-CoV-2 nakaziť,“ uvádza.

Očkovanie zostáva najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom koronavírusu, hospitalizáciou či úmrtím. Aj to je dôvod, prečo MZ SR otvára možnosť podania ďalšej dávky vakcíny.

Požiadať o očkovanie druhou booster dávkou teda môžu:

  •  všetky osoby staršie ako 50 rokov – ihneď,
  • imunokompromitovaní pacienti od 12 rokov –  od budúceho týždňa.

Odstup od podania tretej dávky (prvý booster) musí byť aspoň štyri mesiace alebo tri mesiace od prekonania ochorenia.

Záujemcom o očkovanie sa podá vakcína Comirnaty od spoločnosti Pfizer–BioNTech. A to bez ohľadu na ich predchádzajúce vakcíny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko