Na hlavný obsah

Mzdy na trhu práce medziročne vzrástli o 13 percent. Zvýšenie však pohltí inflácia

Absolventi si najlepšie zarobia v oblasti IT a telekomunikácie.

Mzdy na trhu práce medziročne vzrástli o 13 percent. Zvýšenie však pohltí inflácia
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ponúkané mzdy v inzerátoch na trhu práce medziročne narástli o 13 percent. Ich zvýšenie však pohltí inflácia. Vyplýva to z aktuálnej analýzy pracovno-poradenského portálu Internetový sprievodca trhom práce (ISTP).

Portál momentálne eviduje viac ako 30 000 voľných pracovných miest. Najviac ich je v pracovných oblastiach strojárstvo, technické a manuálne prierezové zamestnania a stavebníctvo. Zo zamestnaní je podľa ISTP najväčší dopyt po operátoroch v strojárskej výrobe, skladníkoch a čašníkoch.

„Z platov zamestnancov však už niekoľko mesiacov ukrajuje rastúca inflácia. Podľa makroekonomickej prognózy ministerstva financií by mala na Slovensku v tomto roku dosiahnuť úroveň 11,6 percenta,“ zdôraznil portál.

Podľa portálu ISTP je priemerná výška základnej nástupnej zložky mzdy v hrubom v inzerátoch so štandardným pracovným pomerom na neurčitý čas alebo určitú dobu 1 118 eur. To predstavuje medziročný nárast o 13 percent.

V prípade pracovných pomerov na kratší pracovný čas ide o sumu 519 eur. Pri dohodách o pracovnej činnosti a vykonaní práce je to 965 eur. Práca na živnosť predstavuje sumu 1 782 eur.

Kde si najlepšie zarobia absolventi?

„Inzeráty so štandardným pracovným pomerom vhodné aj pre absolventov ponúkajú nástupné mzdy na priemernej úrovni 997 eur,“ konštatuje ISTP. Absolventi si najlepšie zarobia v pracovných oblastiach IT a telekomunikácie (1 302 eur), zdravotníctvo (1 174 eur) a energetika, plyn a elektrina (1152 eur).

Zamestnanci môžu získať najvyššie zárobky, ak si nájdu prácu v oblastiach IT a telekomunikácie (1740 eur), zdravotníctvo (1376 eur) či gastronómia (1350 eur). „Najnižšie nástupné mzdy v inzerátoch ponúkajú oblasti obuvníctvo a spracovanie kože (788 eur), textilná a odevná výroba (810 eur) a lesné hospodárstvo (836 eur),“ dodáva portál.

Na výšku dosiahnutého zárobku má vplyv aj región, v ktorom zamestnanec pracuje. Najvyššie nástupné platy ponúka Bratislavský (1 178 eur) a Košický kraj (1 048 eur). Najnižšie mzdy dosiahli inzeráty z Prešovského (966 eur) a Trenčianskeho kraja (993 eur).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika