Na hlavný obsah

Nepotrebujeme súhlas na spustenie útoku voči Kurdom, tvrdí šéf tureckej diplomacie

Išlo by už o piatu takúto ofenzívu od roku 2016.

Nepotrebujeme súhlas na spustenie útoku voči Kurdom, tvrdí šéf tureckej diplomacie
Invázia Turecka v roku 2019 do severnej Sýrie, kde operovali Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily. Foto: TASR/AP

Turecko vo štvrtok (21. 7.) vyhlásilo, že nepotrebuje súhlas žiadnej krajiny na to, aby spustilo novú vojenskú ofenzívu voči kurdským bojovníkom v Sýrii.

Agentúra AFP píše, že turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu sa takto vyjadril dva dni po samite v Teheráne, na ktorom Irán aj Rusko apelovali na Ankaru, aby nepristúpila k novej ofenzíve na poloautonómnych kurdských územiach na severovýchode Sýrie.

„Vymenili sme si názory, avšak na naše vojenské operácie sme si nikdy nepýtali povolenie a nikdy tak ani nespravíme,“ povedal Čavušoglu v rozhovore odvysielanom v televízii. K začiatku ďalšej ofenzívy môže podľa neho dôjsť kedykoľvek.

Rusko stojí na druhej strane

AFP konštatuje, že by išlo už o piatu takúto ofenzívu od roku 2016. Cieľom útokov zo strany Turecka boli kurdskí bojovníci, ako aj džihádisti zo skupiny Islamský štát.

Erdogan má víziu vytvoriť v turecko-sýrskom pohraničí takzvanú nárazníkovú zónu. Tá by mala okrem iného zabrániť spolupráci sýrskych Kurdov s tými, ktorí pôsobia na území jeho krajiny. Imperialistickými náladami sa podľa mnohých analytikov zároveň snaží odviesť pozornosť od domácich ekonomických problémov.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi povedal, že nová turecká ofenzíva proti Kurdom v Sýrii by regiónu uškodila.

Šéf Kremľa Vladimir Putin po utorkovom (19. 7.) stretnutí uviedol, že medzi Moskvou a Ankarou čo sa týka Sýrie stále panujú nezhody. Na zdržanlivosť v tejto záležitosť vyzval Turecko, ktoré je členom NATO, aj Washington.

V občianskej vojne v Sýrii sa Turecko postavilo na stranu povstalcov bojujúcich proti vláde prezidenta Bašára Asada, zatiaľ čo Irán a Rusko podporili sýrsku vládu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet