Na hlavný obsah

Pri ruskom útoku zomrel jeden z najbohatších Ukrajincov

Olexij Vadaturský sa snažil vybudovať moderný trh s obilím.

Pri ruskom útoku zomrel jeden z najbohatších Ukrajincov
Ilustračná snímka-Budova zničená po ostreľovaní mesta Mykolajiv. Foto: TASR/AP

Pri útoku na juhoukrajinské mesto Mykolajiv zahynul v nedeľu (31. 7.) zakladateľ a majiteľ jednej z najväčších ukrajinských poľnohospodárskych spoločností Olexij Vadaturskyj. Oznámil to gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.

Podľa Kima zomrel Vadaturskyj, spolu so svojou manželkou Rajisou v ich spoločnom dome v Mykolajive.

„Olexij toho urobil veľa pre Mykolajivskú oblasť, pre Ukrajinu. Jeho prínos k rozvoju poľnohospodárskeho a lodiarenského priemyslu je neoceniteľný,“ napísal Kim na Telegrame.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil smrť podnikateľa za „obrovskú stratu pre celú Ukrajinu“, pričom uviedol, že Vadaturskyj sa snažil na Ukrajine vybudovať moderný trh s obilím.

Podľa televízie BBC bol Vadaturskyj jedným z najbohatších občanov Ukrajiny. Jeho firma Nibulon, ktorej centrála sa nachádza v Mykolajive, sa zaoberá pestovaní a exportom pšenice, jačmeňa a kukurice a má aj vlastnú flotilu lodí a lodenicu, píše Guardian.

Pre Mykolajiv to bolo zatiaľ najsilnejšie ostreľovanie

Starosta Mykolajiva Olexandr Senkevič informoval, že toto juhoukrajinské mesto cez noc ostreľovala ruská armáda, v dôsledku čoho zahynuli 2 ľudia a 3 osoby utrpeli zranenia. Podľa Senkeviča pritom pravdepodobne išlo o doposiaľ najsilnejšie ostreľovanie mesta od začiatku vojny.

V posledných týždňoch Mykolajiv ostreľujú skoro každý deň. Ide totiž o najväčšie mesto v blízkosti frontovej línie v Chersonskej oblasti, ktoré má pod kontrolou ukrajinská armáda. V jeho blízkosti sú preto rozmiestnení ukrajinskí vojaci, ktorí sa usilujú o začatie protiofenzívy na juhu krajiny.
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet