Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Prípravný výbor SOM Slovensko odovzdal podpisy i žiadosť o registráciu

Snahou starostov a primátorov je zaregistrovať stranu pred komunálnymi voľbami.

Prípravný výbor SOM Slovensko odovzdal podpisy i žiadosť o registráciu
Prípravný výbor Strany obcí a miest - SOM Slovensko. Foto: TASR

Prípravný výbor vznikajúcej Strany obcí a miest – SOM Slovensko, ktorej ambíciou je mať celoslovenskú pôsobnosť, podal v piatok (15. 7.) na Ministerstve vnútra (MV) SR žiadosť o registráciu.

Zároveň odovzdal takmer 17 000 podpisov na zaregistrovanie strany, ktoré vyzbieral počas troch týždňov. Snahou starostov a primátorov je zaregistrovať stranu ešte pred jesennými komunálnymi voľbami.

„Pri zbieraní podpisov sme videli, že obyvatelia pristupovali k našej iniciatíve veľmi pozitívne. Je celospoločenský záujem o vznik takéhoto subjektu, aby mali mestá a obce svoje zastúpenie, aby sa viac hájili ich záujmy,“ povedal na brífingu splnomocnenej prípravného výboru a starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

V príde, že sa stranu podarí zaregistrovať, bude otvorená všetkým ľuďom, ktorí majú záujem pomáhať pri rozvoji miest a obcí.

Prípravný výbor postupne oslovuje starostov a primátorov naprieč celým Slovenskom, nezávislým kandidátom ponúka možnosť uchádzať sa o priazeň voličov pod značkou tejto strany.

Pripojiť sa môže každý, kto má ambíciou a chuť zmeniť okolie, mesto či obec k lepšiemu, pričom sa nechce uchádzať o podporu žiadnej z politických strán ani zbierať podpisy ako nezávislý kandidát.

Obce a mestá sú základnou bunkou štátu

„Ako je základnou bunkou rodina, tak sú obce a mestá základnou bunku štátu. Ich zastúpenie nielen na regionálnej úrovni, ale aj vo veľkej politike by malo byť. Ich hlas by malo byť viac počuť,“ skonštatoval Krúpa.

Strana však bude otvorená napríklad aj pre prípadných záujemcov z radov kandidátov na šéfov vyšších územných celkov. Konkrétne mená by mali byť známe až po registrovaní strany a jej následnom kongrese.

Krúpa opätovne potvrdil, že strana vlastného kandidáta na primátora Bratislavy ani na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) neplánuje nominovať. „Nebudeme stavať súčasnému primátorovi ani županovi konkurenciu. Ide nám v prvom rade o spoluprácu, a tá je na dobrej úrovni,“ poznamenal Krúpa.

V prípravnom výbore je okrem Krúpu aj starosta Lamača Lukáš Baňacký, starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír, starosta Dúbravky Martin Zaťovič, starosta Podunajských Biskupíc Zoltán Pék a primátor Stupavy Peter Novisedlák.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko