Irán sa chystá poskytnúť Rusku bezpilotné lietadlá. Tvrdia to Spojené štáty v čase, keď Kremeľ oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin odcestuje do Teheránu.
Návšteva podľa analytika svedčí o tom, že Moskve sa v súčasnej situácii zídu už aj spojenci, ktorých donedávna nepovažovala za dôležitých.
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venoval redaktor RTVS Michal Dzúrik.
Témou stretnutia bude situácia v Sýrii
Putin po júnovej návšteve strednej Ázie vycestuje na budúci týždeň z Ruska len druhýkrát od februárového začiatku vojny na Ukrajine.
Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova sa ruský prezident stretne v Teheráne nielen s iránskou hlavou štátu Ebrahímom Raísím, ale aj s tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom. Zhovárať by sa mali o situácii v Sýrii, ktorou sa trojica krajín už roky zaoberá v takzvanom astanskom formáte.
Správa o pracovnej ceste Putina prišla len niekoľko hodín po tom, čo bezpečnostný poradca Bieleho domu Jake Sullivan vyhlásil, že Irán sa chystá Rusku poskytnúť bezpilotné lietadlá.
Mohlo by vraj ísť až o niekoľko stoviek kusov vojenskej techniky vrátane dronov schopných niesť zbrane. Teherán tiež podľa Washingtonu plánuje učiť ruských vojakov narábať so strojmi.
Cenný perzský spojenec
Bezpečnostný analytik z Masarykovej univerzity v Brne Josef Kraus upozorňuje, že iránsky zbrojný priemysel je pre desaťročia trvajúce sankcie na pomerne nízkej úrovni. Krajina sa však podľa neho naučila kopírovať niektoré západné technológie a pre čoraz izolovanejšie Rusko môžu byť zrazu lákavé.
„Čo sa týka niektorých vybraných technológií, napríklad aj dronov, Irán má schopnosť produkovať relatívne kvalitné veci. Ich stroje môžu byť malé, ľahké a predovšetkým lacné, čo môže byť v tejto chvíli pre Rusov pomerne zaujímavé. Najmä, keď sú na Rusko uvalené sankcie a Rusi nemajú šancu si technológie legálne zabezpečiť kdekoľvek inde,“ vysvetľuje Kraus.
Bude to ale veľmi obmedzená záležitosť a nemalo by to napríklad zvrátiť priebeh vojny na Ukrajine, dodáva Kraus.
Kraus hovorí o iránsko-ruských vzťahoch ako o manželstve z rozumu, ktoré bolo predovšetkým v záujme slabšieho Teheránu. Plánovaná návšteva Vladimira Putina však podľa analytika naznačuje, že už aj Moskva začína vo svetle udalostí považovať perzskú krajinu za cenného spojenca.