Na hlavný obsah

SaS aj po stretnutí Hegera a Sulíka trvá na svojich požiadavkách

Závery stretnutia však ešte nie sú známe.

SaS aj po stretnutí Hegera a Sulíka trvá na svojich požiadavkách
Predseda SaS Richard Sulík po mimoriadnom zasadnutí Republikovej rady SaS. Foto: TASR

Strana SaS aj po stretnutí premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) s lídrom liberálov Richardom Sulíkom trvá na požiadavke vypracovať novú koaličnú zmluvu a na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády.

V nedeľu (17. 7.) to uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš zatiaľ o záveroch stretnutia premiéra so Sulíkom nemá informácie. OĽANO však podľa jeho slov ďalej odmieta odchod Matoviča.

„Naďalej platí stanovisko SaS, že sme pripravení podpísať novú koaličnú zmluvu,“ uviedla Zemanová. Napriek tomu označila sobotné (16. 7.) rokovanie Sulíka s premiérom za konštruktívne.

„S premiérom Eduardom Hegerom som mal rozsiahly a konštruktívny rozhovor. Množstvo vecí sme si vydiskutovali. Naďalej však platí naše pôvodné stanovisko odsúhlasené Republikovou radou SaS, že po tom, ako sme 6. júla opustili koalíciu, sme pripravení podpísať novú koaličnú zmluvu, z ktorej bude vyplývať, že Igor Matovič nebude členom budúcej vlády. Ak sa tak nestane, opúšťajú k 31.8. ministri za SaS vládu,“ spresnil v nedeľu Sulík.

Jediný problém má byť Matovič

„Nie je problém vláda Eduarda Hegera ako celok,“ poznamenala Zemanová s tým, že jediný problém je Matovič. Ak by prišla zo strany partnerov požiadavka na odchod Sulíka z postu ministra hospodárstva, tak si liberáli vypočujú argumenty a minister sa tým bude zaoberať.

Sulíka však Zemanová považuje za jedného z najlepších ministrov. Na margo odmietania odchodu Matoviča z vlády zo strany OĽANO Zemanová podotkla, že hnutie bude musieť zvážiť, s kým chce vládnuť.

Šipoš predpokladá, že počas týždňa bude mať OĽANO zrejme predsedníctvo, na ktorom budú jeho členovia hovoriť o ďalšom postupe v koalícii. Cieľ je podľa neho dovládnutie súčasnej koalície.

Nesúhlasí s názorom, ktorý prezentuje poslanec György Gyimesi (OĽANO) o menšinovej vláde. Riešenie a požiadavky SaS však nepovažuje za také jednoduché, ako si liberáli predstavujú. Pripomenul, že už pred rokovaním Republikovej rady SaS dalo OĽANO jasne najavo, že odchod Matoviča pre nich nie je prijateľný.

Opozícia pokračuje v zbere podpisov

Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč vidí naďalej ako riešenie situácie na Slovensku predčasné voľby. Preto opozícia pokračuje v zbere podpisov za referendum o predčasných voľbách. Uviedol, že vyzbieraných majú už okolo 22 000 podpisov.

Jediný problém súčasnej vlády nevidí v Matovičovi. Hovorí o viacerých problémových nominantoch. Ako príklad uviedol špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Ján Blcháč (mimoparlamentný Hlas-SD) poznamenal, že podpisy im podľa jeho slov aktívne nosia aj samotní ľudia. Nepovedal, či by po voľbách jeho strana išla do vlády, na ktorej čele by bol líder Smeru-SD Robert Fico.

Vie si ako premiéra predstaviť svojho straníckeho šéfa Petra Pellegriniho. „Je asi najlepšie pripravený vládnuť,“ uviedol.

Šipoš opozícii pripomenul viaceré kauzy, ale aj nedokončenú výstavbu nemocnice na Rázsochách. Takáč vláde vyčítal, že nepracuje pre ľudí. Zemanová očakávala od neho a jeho strany poďakovanie Matovičovi, pretože nik iný podľa nej nedvíha Smeru-SD preferencie tak ako on.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko