Na hlavný obsah

Šojgu nariadil ničiť ukrajinské zbrane ďalekého dosahu a delostrelectvo

Kyjev podnikol viacero úspešných protiútokov.

Šojgu nariadil ničiť ukrajinské zbrane ďalekého dosahu a delostrelectvo
Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: SITA/AP

Ruský minister obrany Sergej Šojgu nariadil ruskej armáde, aby prioritne ničila ukrajinské zbrane ďalekého dosahu a delostrelectvo. V pondelok (18. 7.) o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na rezort obrany v Moskve.

Kyjev tvrdí, že s použitím niekoľkých raketových systémov, ktoré nedávno dostal od západných krajín, vykonal viacero úspešných útokov na 30 ruských logistických a muničných skladov.

Agentúra DPA píše, že cielené útoky na tie ukrajinské zbrane, „z ktorých sú ostreľované obytné oblasti v Donbase“, ohlásil Šojgu počas návštevy ruských jednotiek.

Šojgu už v sobotu (16. 7.) nariadil ruským silám, aby zintenzívnili vojenskú operáciu na Ukrajine s cieľom zabrániť ukrajinským útokom na oblasti ovládané Ruskom.

Podľa vyhlásenia jeho rezortu dal potrebné príkazy na rozšírenie činností bojových skupín vo všetkých smeroch tzv. špeciálnej vojenskej operácie. Po prvý raz navštívil Šojgu ruské jednotky podieľajúce sa na invázii koncom júna.

Moskva zaútočila na Ukrajinu pred takmer piatimi mesiacmi (24. 2.). Po počiatočných neúspechoch na severe krajiny sa ruským silám neskôr podarilo pomocou delostreleckých útokov získať územia v Donbase na východe Ukrajiny. Obsadili tam Luhanskú oblasť a usilujú sa ovládnuť aj Doneckú oblasť.

Postup Ruska sa však v posledných týždňoch zastavil. Ukrajinská strana totiž nasadila salvové raketomety HIMARS a spustila protiútoky predovšetkým z juhu krajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet