Na hlavný obsah

V masovom hrobe v Poľsku sa našiel popol najmenej 8 000 obetí

Stalo sa tak neďaleko bývalého koncentračného tábora Soldau.

V masovom hrobe v Poľsku sa našiel popol najmenej 8 000 obetí
Ma snímke miesto v obci Bialuty v severnom Poľsku, kde sa našiel masový hrob obetí nemeckých zločinov. Foto: ČTK/PAP/Tomasz Waszczuk

V severnom Poľsku neďaleko niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Soldau objavili masový hrob obsahujúci 17,5 tony ľudského popola. Ako podľa spravodajského webu BBC povedal Tomasz Jankowski z poľského Ústavu národnej pamäti, hrob obsahuje najmenej 8000 obetí.

Predpokladá sa, že telá vykopali a spálili pri nacistickej operácii. Počas nej chceli zamaskovať stopy po vraždách. Nacisti v Soldau vraždili Židov, politických oponentov a členov poľskej elity. Koncentračný tábor vybudovali v roku 1939 na tranzit, internáciu a vyhladzovanie. Využíval sa počas nacistickej okupácie.

V Soldau zabili pravdepodobne až 30 000 ľudí. Vedci dúfajú, že vykonajú analýzu DNA pozostatkov, aby o obetiach zistili viac. Medzi Poliakmi, ktorých zavraždili, boli príslušníci duchovnej sféry a inteligencia.

Obete pred spálením okradli

Archeológovia našli stovky stôp oblečenia, gombíkov a iných predmetov, ale nič hodnotné. To naznačuje, že obete pred spálením okradli.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu (13. 7.) povedal, že vznikla správa, ktorá podrobne uvádza nielen nacistické vojnové zločiny, ale aj výpočty finančných strát, ktoré previedli na súčasné hodnoty.

Dodal, že Nemecko spôsobilo poľskému ľudu nesmiernu škodu a nikdy nezaplatilo reparácie. Nemecko uviedlo, že otázka reparácií sa právne uzavrela ešte v 50. rokoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet