Kolobežky a zdieľané bicykle sú fenoménom modernej doby. Nie všetkým sa však tento druh prepravy pozdáva. Pribúdajú nehody a konflikty medzi kolobežkármi, chodcami a motoristami.
Niektorí kolobežkári si podľa miestnych mýlia cesty a chodníky s pretekárskou dráhou. Pri poslednej nehode v Trnave sa 15-ročný kolobežkár, s ktorým sa viezol jeho starší kamarát zrazil s osobným autom. Nedali mu prednosť.
„K zraneniu tínedžerov neprišlo. Policajti však zistili u 15-ročného vodiča alkohol. Dychová skúška mala hodnotu viac ako jedno promile. Za priestupok je zodpovedná každá osoba, ktorá v čase jeho spáchania dovŕšila 15. rok a neprekročila 18. rok svojho veku,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.
Téme sa na Rádiu Regina venoval redaktor RTVS Viktor Bokor.
Možno dôjde k reguláciám
Trpezlivosť postupne dochádza aj primátorovi Trnavy Petrovi Bročkovi. „Situácia je na niektorých miestach naozaj problematická. Dochádza k veľkému hromadeniu kolobežiek, a preto sme opakovane vyzývali podnikateľské subjekty, aby zabezpečili nápravu, lebo inak budeme musieť pristúpiť k obmedzeniam.“
S prevádzkovateľmi kolobežiek a bicyklov rokuje aj Trnavský samosprávny kraj. Podľa dopravného analytika Ľubomíra Palčáka má zdieľaná doprava svoje opodstatnenie a zlepšuje možnosti prepravy.
Na druhej starne sa ale nedá spoliehať na ohľaduplnosť. „Vždy tu žijú ľudia, ktorí nepoznajú hranice bezpečnosti a ohľaduplnosti. Štát by mal do toho zaviesť určitý typ regulácie,“ myslí si Palčák.
Používatelia kolobežiek a bicyklov majú povinnosti, ktoré upravuje zákon o cestnej premávke. „Ak to bude potrebné, nevylučujeme, že prijmeme opatrenia, ktoré budú mať pozitívny vplyv na ochranu aj tejto skupiny účastníkov cestnej premávky,“ dodala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.