Na hlavný obsah

Vrah Abeho priznal, že pôvodným terčom mal byť niekto iný

Strelec nenávidel nešpecifikovanú náboženskú skupinu.

Vrah Abeho priznal, že pôvodným terčom mal byť niekto iný
Foto z prejavu japonského expremiéra Šinzóa Abeho, ktorého zastrelil atentátnik. Foto: SITA/AP

Muž, ktorý v piatok (8. 7.) zastrelil japonského expremiéra Šinzóa Abeho, povedal vyšetrovateľom, že pôvodne zamýšľaným terčom jeho útoku mal byť vodca náboženskej skupiny. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na japonské médiá.

Atentátnik Jamagami Tecuja v piatok podomácky vyrobenou zbraňou dvakrát odzadu vystrelil na japonského expremiéra. Došlo k tomu v meste Nara počas jeho prejavu v rámci kampane pred nedeľňajšími (10. 7.) voľbami do hornej komory japonského parlamentu. Po zadržaní ako motív činu uviedol svoju nespokojnosť s Abem.

Tecuja vypovedal, že nenávidel istú náboženskú skupinu. Skutok spáchal, lebo sa domnieval, že bývalý premiér Abe bol na túto organizáciu napojený. To, o akú skupinu ide, nie je zatiaľ známe.

V Japonsku sa po čine rozprúdila diskusia o tom, ako k mohlo k útoku dôjsť a prečo mu členovia Abeho ochranky nedokázali zabrániť. Podľa médií má Národný policajný úrad v úmysle prehodnotiť svoje opatrenia na ochranu prominentných osôb.

Polícia v piatok prehľadala byt atentátnika a našla v ňom niekoľko výbušných zariadení. Muž bol údajne nezamestnaný, no predtým slúžil tri roky v námorníctve, z ktorého ho prepustili v roku 2005. Predpokladá sa, že počas svojho pôsobenia v námorníctve absolvoval výcvik so zbraňou.

Telo Abeho je už v Tokiu

Telo Šinzóa Abeho previezli v sobotu (9. 7.) späť do metropoly Tokio, píšu agentúra AP a stanica CNN. Kolóna sprevádzajúca pohrebné vozidlo s telom expremiéra dorazila do jeho rezidencie v japonskej metropole.

Tam už čakali členovia jeho vládnucej Liberálnodemokratickej strany (LDP), aby mu prejavili úctu. Očakáva sa, že v popoludňajších hodinách príde vzdať úctu Abemu aj úradujúci premiér Fumio Kišida.

Japonské médiá uviedli, že v pondelok (11. 7.) sa uskutoční nočné bdenie pri tele mŕtveho. Pohreb Abeho bude pravdepodobne v utorok (12. 7.). 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet