Na hlavný obsah

WHO potvrdila v Ghane ohnisko marburského vírusu

Je smrtiaci takmer rovnako ako Ebola.

WHO potvrdila v Ghane ohnisko marburského vírusu
Ilustračná snímka. Foto: Twitter/WHO African Region

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila v africkej Ghane prvé ohnisko ochorenia spôsobovaného vírusom Marburg, uviedla v nedeľu (17. 7.) agentúra AP.

Marburský vírus detegovali a potvrdili vo vzorkách krvi odobraným dvom mužom v regióne Ashanti na juhu krajiny. Vzorky odoslali do Pasteurovho inštitútu v Senegale, ktorý potvrdil diagnózu, spresnila v nedeľu ghanská zdravotná služba (GHS). Obaja infikovaní medzičasom chorobe podľahli, dodala AP.

„Je to prvýkrát, čo Ghana potvrdila marburskú vírusovú chorobu,“ uviedol vo vyhlásení vedúci GHS Patrick Kuma-Aboagye.

Vo vyhlásení GHS sa píše, že v súčasnosti je v karanténe dovedna 98 osôb, ktoré identifikovali ako kontakty infikovaných. GHS uviedla, že v Ghane zatiaľ nezistili ďalšie prípady nákazy.

Regionálna riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová informovala, že na mieste pôsobí tím WHO, ktorý pomáha miestnym úradom pri koordinácii aktivít v ohnisku nákazy.

Na marburský vírus, ktorý je takmer rovnako smrtiaci ako vírus Ebola, neexistuje liečba ani vakcína. Medzi príznaky ochorenia patria horúčka i vnútorné a vonkajšie krvácanie.

Vysoká smrtnosť

Na ľudí sa táto nákaza prenáša prostredníctvom kaloňov – živočíšnych príbuzných netopierov, živiacich sa najmä ovocím, ale aj lístím. Medzi ľuďmi sa marburský vírus šíri priamym kontaktom s telesnými tekutinami infikovaných osôb a povrchmi, ktorých sa dotkli, uviedla WHO.

Podľa WHO sa miera smrtnosti na vírus Marburg v potvrdených prípadoch v predchádzajúcich epidémiách pohybovala od 24 do 88 %, v závislosti od kmeňa vírusu a manažmentu prípadu.

Vzhľadom na to, že marburský vírus sa môže šíriť aj z infikovaných zvierat vrátane kaloňov, GHS verejnosti odporučila „vyhýbať sa jaskyniam obývaným kolóniami kaloňov“ a venovať pozornosť dôkladnej tepelnej úprave všetkých druhov mäsa a výrobkov z neho. Apelovala tiež, aby sa osoby, ktoré boli v kontakte s chorými, vrátane zdravotníckeho personálu, izolovali.

Podľa WHO predchádzajúce ohniská a sporadické prípady výskytu vírusu Marburg zaznamenali v Angole, Juhoafrickej republike, Keni, Konžskej demokratickej republike a Ugande.

Vírus objavili v roku 1967 v laboratóriu farmaceutickej firmy v Marburgu v nemeckej spolkovej krajine Hesensko. Dostal sa tam v krvi infikovaných pokusných opíc z Afriky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet