Na hlavný obsah

Akadémia sa ospravedlnila herečke z kmeňa Apačov

Jej slávny prejav, za ktorý ju filmová verejnosť vypískala sa odohral pred takmer 50 rokmi.

Akadémia sa ospravedlnila herečke z kmeňa Apačov
Maria Louis Cruzová pri svojom slávnom prejave. Foto: ČTK

Americká filmová akadémia sa ospravedlnila indiánskej aktivistke a herečke z kmeňa Apačov Márii Louise Cruzovej, známej ako Sacheen Littlefeather, za urážky, ktorým čelila po svojom prejave na Oscaroch.

Umelkyňa pred takmer 50 rokmi vystúpila na slávnostnom ceremoniáli namiesto herca Marlona Branda, aby prehovorila o zobrazovaní pôvodných obyvateľov Ameriky v hollywoodskych filmoch, no bola vypískaná z pódia. Informoval o tom server BBC News.

Vystúpila potom, čo Marlon Brando na protest cenu odmietol

Aktivistka a herečka v roku 1973 v priamom televíznom prenose odmietla Oscara, ktorého získal Marlon Brando za film Krstný otec. Brando odmietol ocenenie za najlepšieho herca kvôli zlej reprezentácii pôvodných obyvateľov Ameriky americkým filmovým priemyslom a poslal namiesto seba vtedy dvadsaťšesťročnú Cruzovú oblečenú do šiat a mokasín z jelenice.

Akadémia uviedla, že herečka bola po svojom krátkom prejave vystavená „neoprávneným a neopodstatneným“ urážkam. Niektorí diváci ju vypískali. Hviezda westernov John Wayne, ktorý bol v tom čase v zákulisí, údajne zúril a muselo ho krotiť šesť členov ochranky.

Nikdy som si nemyslela, že sa dožijem dňa, keď toto počujem,“ povedala Cruzová webu The Hollywood Reporter.

Jej prejav bol podľa organizátorov prvým politickým vyhlásením na televíznom ceremoniáli, čím začala trend, ktorý pokračuje dodnes. V televízii ho videlo 85 miliónov ľudí. Niektoré médiá po tejto udalosti uvádzali, že Cruzová nie je skutočnou indiánkou, ale že s prejavom súhlasila skôr preto, aby pomohla svojej hereckej kariére. Niektorí tiež špekulovali, že by mohla byť Brandovou milenkou. Podľa Cruzovej sú všetky tieto tvrdenia sú nepravdivé.

Na začiatku trendu stál čin odvahy

„Emocionálnu záťaž, ktorú ste prežili, a dopady na vašu vlastnú kariéru v našom odvetví sa nedajú odčiniť. Odvahu, ktorú ste preukázali, dlho nikto neocenil. Za to sa vám hlboko ospravedlňujeme a zároveň vám vyjadrujeme úprimný obdiv,“ napísal David Rubin, bývalý predseda Akadémie filmového umenia a vied herečke v liste, ktorý bol zverejnený v pondelok (15. 8.). Rubin uviedol, že prejav na 45. ročníku udeľovania Oscarov „nám naďalej pripomína nutnosť rešpektu a dôležitosť ľudskej dôstojnosti“.

Múzeum filmovej akadémie usporiada v septembri podujatie, na ktorom herečka prehovorí o svojom vystúpení na Oscaroch v roku 1973 a o budúcnosti zastúpenia pôvodných obyvateľov na filmovom plátne.

My Indiáni sme veľmi trpezliví ľudia – je to iba 50 rokov! „ uviedla sedemdesiatšesťročná herečka v reakcii na ospravedlnenie. „Musíme si v tomto ohľade zachovať zmysel pre humor za každých okolností. Je to naša metóda prežitia,“ dodala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet