Na hlavný obsah

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov.

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu (13. 8.) uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

AI v sobotnom vyhlásení napísala, že postupy pri tvorbe štúdie dôkladne preskúmajú externí odborníci. Podrobnosti o priebehu revízie určí správna rada Amnesty budúci týždeň po tom, ako budú mať rôzne národné organizácie možnosť vyjadriť sa, píše DPA.

Táto ľudskoprávna organizácia minulý týždeň v štúdii upozornila, že ukrajinská armáda svojím konaním porušuje medzinárodné humanitárne právo. Zároveň zdôraznila, že takéto porušenia „v žiadnom prípade neospravedlňujú útoky Ruska, pri ktorých zahynulo a utrpelo zranenia nespočetné množstvo civilistov“.

Správa pobúrila Zelenského

Predmetná správa pobúrila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského aj ďalších ukrajinských predstaviteľov a vyústila aj do rezignácie šéfky ukrajinskej pobočky AI Oksany Pokaľčukovej. Kyjev túto štúdiu prirovnal k ruskej propagande a dezinformáciám.

Podľa Zelenského sa Amnesty pokúša preniesť zodpovednosť z agresora na obeť. AI v nedeľu (7. 8.) uviedla, že si za svojimi zisteniami stojí, avšak mrzí ju „bolesť, ktorú touto správou vyvolala„.

Nemecká pobočka tejto ľudskoprávnej organizácie kritizovala, že výsledky predmetnej štúdie „neboli komunikované s citlivosťou a presnosťou“, aké sa od takejto organizácie očakávajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet