Na hlavný obsah

Česká polícia hľadá páchateľa, ktorý laserom oslnil pilota a ohrozil 130 ľudí

Lietadlo muselo núdzovo pristáť.

Česká polícia hľadá páchateľa, ktorý laserom oslnil pilota a ohrozil 130 ľudí
Ilustračné foto - auto českej polície. Foto: twitter.com/PolicieCZ

Stredočeská polícia hľadá páchateľa, ktorý minulý týždeň v piatok (12. 8.) oslnil pilota dopravného lietadla laserom, čím ohrozil viac ako 130 ľudí na palube. Lietadlo muselo núdzovo pristáť na letisku v pražskej Ruzyni.

Podľa hovorkyne stredočeskej polície zavolali o pol jednej v noci na tiesňovú linku pracovníci pražského letiska. Oznámili, že pilota niekto oslnil zeleným laserom. Podľa polície sa páchateľ nachádzal v okolí mesta Kladno.

Na miesto okamžite vyslali hliadky aj vrtuľník, ale podozrivú osobu nenašli. „Policajti vo veci začali úkony trestného konania pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia, za čo páchateľovi v prípade zadržania, preukázania viny a odsúdenia hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov,“ uviedla hovorkyňa Michaela Richterová.

Podobný incident sa odohral aj minulý rok

Hovorkyňa Letiska Praha Klára Divíšková však uviedla, že letisko v daný deň neeviduje žiadnu mimoriadnu udalosť, akou by bolo pristátie lietadla mimo plánu. Riadenie letovej prevádzky sa dosiaľ k prípadu nevyjadrilo. Nie je tak jasné, o aký let išlo.

Podobná udalosť sa stala aj minulý rok v decembri. Kriminalisti z Kladna pátrali po páchateľovi, ktorý oslnil pilota laserom a ten musel núdzovo pristáť na pražskom letisku. Na palube bolo vtedy 112 cestujúcich.

Richterová zdôraznila, že podobné incidenty môžu spôsobiť katastrofu. „Človek môže na niekoľko sekúnd stratiť orientáciu, čo mu znemožní sústrediť sa na prístroje, ktoré ho navádzajú na pristátie,“ dodala hovorkyňa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet