Na hlavný obsah

Česko nechystá na jeseň výrazné proticovidové opatrenia

Minister zdravotníctva predstavil novú očkovaciu kampaň.

Česko nechystá na jeseň výrazné proticovidové opatrenia
Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Foto: TASR

Od pondelka (15. 8.) sa ľudia v Česku môžu registrovať na druhú posilňujúcu dávku vakcíny. Zdravotníci ju bez predchádzajúcej registrácie aplikujú už niekoľko týždňov. Teraz by sa očkovanie malo spustiť vo veľkom.

Nová kampaň s heslom „Očkujeme sa pre život bez strachu“ a s podtitulom „Zdravie praje pripraveným“ má cieliť na rizikových pacientov. Najskôr ju spustia na sociálnych sieťach a na konci septembra aj v médiách. Uviedol to český minister zdravotníctva Vlastimil Válek.

„Očkovanie sa pravdepodobne bude musieť opakovať tak dlho, kým s nami vírus bude. Podobne ako je to pri chrípke,“ povedal minister Válek. Jesenná vlna epidémie príde podľa neho neskôr, než pôvodne predpokladali.

Krajina je pripravená

Na jesennú vlnu covidu je český rezort zdravotníctva pripravený. Minister Válek nechce ani v prípade silnejšej vlny ochorenia zaviesť výraznejšie opatrenia. Podľa neho znamenali len ekonomické straty.

Ministerstvo však odporúča nosiť respirátory alebo rúška na rizikových miestach, napríklad v zdravotníckych zariadeniach či domovoch pre seniorov.

Válek by chcel presadiť jeden test zadarmo pre každého. „Chcel by som, aby sme mali od októbra jeden antigénový test bez žiadanky lekára. Priamo si naň teda človek zájde,“ vysvetlil minister zdravotníctva.

Okomentoval aj situáciu s liekom paxlovid. Ten v Česku stále nie je dostupný. Podľa ministra dostalo Česko zmluvu zo Spojených štátov len minulý týždeň. Následne ju poslali s pripomienkami späť. Šéf rezortu predpokladá, že vec by mali vyriešiť do konca augusta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet