Na hlavný obsah

Čína uvalila sankcie na predstaviteľov Taiwanu

Ide o reakciu na nedávnu návštevu z USA.

Čína uvalila sankcie na predstaviteľov Taiwanu
Na ilustračnej snímke žena s taiwanskými vlajkami. Foto: TASR/AP

Čína v utorok (16. 8.) uvalila sankcie na niekoľkých taiwanských predstaviteľov vrátane jeho faktickej veľvyslankyne v USA Siao Mej-čchin, niekoľkých poslancov parlamentu a tiež aktivistu Lin Fej-fana.

Reaguje tak na nedávne návštevy delegácií amerického Kongresu na ostrove, ktorý považuje za súčasť svojho územia. Informuje o tom agentúra AP.

Čína oznámila uvalenie sankcií deň po tom, čo v okolí Taiwanu spustila ďalšie vojenské cvičenia v súvislosti s údajnými „provokáciami Spojených štátov a Taiwanu“. Armáda nespresnila rozsah ani trvanie najnovších cvičení.

Americkú delegáciu prijala v pondelok (15. 8.) taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Začiatkom augusta bola na Taiwane proti vôli Číny predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Čína nato zorganizovala niekoľkodňové vojenské manévre okolo Taiwanu.

„Radikálne elementy“

Všetky čerstvo sankcionované osoby majú zákaz vstupu do pevninskej Číny, Hongkongu a Macaa. Zakázané majú tiež akékoľvek finančné či osobné kontakty s jednotlivcami a firmami v pevninskej Číne.

Cieľom opatrení je „rozhodným spôsobom potrestať radikálne elementy“ presadzujúce nezávislosť Taiwanu, napísala čínska štátna agentúra Sinchua.

Na sankčnom zozname aj doteraz figuroval taiwanský premiér Su Čen-čchang, predseda parlamentu Jou S‘-kchun a minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie. Opatrenia proti nim sa teraz ešte sprísnia.

Čína podľa AP odmieta akékoľvek kontakty s taiwanskou vládou od zvolenia prezidentky Cchaj Jing-wen v roku 2016. Cchaj funkciu obhájila aj vo voľbách o štyri roky neskôr.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet