Na hlavný obsah

Čínski experti dokázali prepojiť dva kvantové počítače

Tento úspešný pokus tak otvára cestu ku kvantovému internetu.

Čínski experti dokázali prepojiť dva kvantové počítače
Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Klasické počítače či smartfóny fungujú na binárnom princípe. Informácia môže mať dve hodnoty. Jednotku alebo nulu. Na základe týchto informácií počítač pracuje. Kvantový počítač má inú základnú jednotku.

Volá sa to, že quebit. On súčasne môže byť jednotkou alebo nulou. Je to nepredstaviteľné dnešným rozumom, ale funguje to. Tento kvantový počítač počíta zložité úlohy mimoriadne rýchlo. Keby sme mu dali úlohu, aby vyrátal, aký je liek na chorobu covid-19, vypočítal by to za niekoľko rokov. Klasickému počítaču by to trvalo miliardy rokov,” vysvetlil Ondrej Macko, šéfredaktor portálu TOUCHIT.sk.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Kvantový internet je vzájomné prepojenie dvoch kvantových počítačov. To umožňuje okamžitý prenos informácie z jedného do druhého na akúkoľvek vzdialenosť. Informáciu by navyše nebolo možné dešifrovať. To znamená, že nikto by sa nedostal k tomu, čo si v tej chvíli dva počítače vymieňajú. Budúcnosť tejto technológie je tak predovšetkým vo vede.

V armáde, v medicíne, vo vývoji DNA, v kvantovej chémii. Hlavne v tej vede. Dnes si to ani nevieme predstaviť, kde všade sa to dá využiť. Osobne si myslím, že bude možné vykonať aj predpoveď. Dnes sa človek narodí a zanalyzuje sa jeho DNA. Jeho výchova sa upraví tak, aby sa dožil o desať rokov viac. Pomocou takýchto technológií vieme predĺžiť ľudský život o poznateľnú dobu,” dodal Macko.

Kedy sa však dostanú kvantové počítače a kvantový internet do bežného života ľudí, je nateraz otázne. Môže to však trvať desiatky rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet