Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

EÚ daruje 5 miliónov tabliet jodidu draselného na ochranu obyvateľov Ukrajiny

Eurokomisár pre krízový manažment upozorňuje, aby štáty ostali v strehu.

EÚ daruje 5 miliónov tabliet jodidu draselného na ochranu obyvateľov Ukrajiny
Na satelitnej snímke areál Záporožskej jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Enerhodar. Foto: TASR/AP

Európska komisia v utorok (30. 8.) oznámila, že EÚ daruje 5 miliónov tabletiek jodidu draselného na ochranu obyvateľov Ukrajiny pred potenciálnym vystavením rádioaktívnemu žiareniu. Informuje o tom spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že 26. augusta dostala od ukrajinskej vlády žiadosť o poskytnutie tabletiek jodidu draselného ako preventívne bezpečnostné opatrenie na zvýšenie úrovne ochrany ľudí žijúcich v okolí Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES), ktorá sa nachádza momentálne pod ruskou okupáciou.

V reakcii na žiadosť Kyjeva sa Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) prostredníctvom Mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany (rescEU) rýchlo zmobilizovalo. Pre Ukrajinu 5,5 milióna tabletiek jodidu draselného. Päť miliónov tabletiek v hodnote vyše 500 000 eur pochádza z núdzových rezerv rescEU v Nemecku a 500 000 tabletiek dodá Rakúsko.

Eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič vyhlásil, že žiadna jadrová elektráreň by sa nikdy nemala používať ako vojnové kulisy.

EÚ sa pripravuje aj na zložitejšie scenáre

„Je neprijateľné, aby boli ohrozované životy civilistov. Všetky vojenské akcie okolo Záporožskej atómovej elektrárne sa musia okamžite zastaviť. Európska únia preventívne dodá päť miliónov tabletiek jodidu draselného na Ukrajinu zo strategických rezerv. Chce ľuďom ponúknuť ochranu v prípade vystavenia vysokým úrovniam žiarenia,“ opísal situáciu Lenarčič v správe pre médiá.

Komisár dodal, že EÚ ostane v strehu a pripravená konať, pretože pripravenosť zachraňuje životy ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet