Na hlavný obsah

Fínsko plánuje obmedziť vydávanie turistických víz pre ruských občanov

Využívajú ho ako tranzitnú krajinu pre cestovanie po Európe.

Fínsko plánuje obmedziť vydávanie turistických víz pre ruských občanov
Na fotografii fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto. Foto: TASR/AP

Fínsko plánuje obmedziť vydávanie turistických víz pre ruských občanov. Vo štvrtok (4. 8.) to uviedol fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto. Informuje o tom agentúra AFP.

Po vpáde ruských inváznych vojsk na Ukrajinu sa letecká doprava z Ruska do krajín EÚ prerušila. Mnoho Rusov preto začalo využívať Fínsko ako tranzitnú krajinu pre cestovanie po Európe. „Mnohí to považovali za obchádzanie sankčného režimu,“ povedal Haavisto.

Fínsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ susediacim s Ruskom, ktorý nezaviedol obmedzenia na vydávanie turistických víz pre ruských občanov, píše AFP.

Haavisto povedal, že hoci schengenský režim a fínsky zákon neumožňujú úplný zákaz udeľovania víz na základe štátnej príslušnosti, Fínsko môže znížiť počet vydávaných víz podľa ich kategórie.

Návrh predložili vo štvrtok

Fínske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok predložilo vláde návrh, ktorý by Fínsku umožnil „uprednostňovať“ skupiny žiadateľov. A to napríklad rodinní príslušníci či študenti. Zároveň by znížil počet turistických víz. Haavisto verí, že konečné rozhodnutie o vydávaní víz by mohlo byť známe do konca augusta.

Šéf fínskeho rezortu diplomacie tvrdí, že v súčasnosti vstupuje do Fínska mnoho turistov s vízami vydanými inou krajinou v schengenskom priestore. Zdôraznil, aby sa v tejto veci prijalo rozhodnutie na úrovni EÚ.

Fínsko chce o tejto téme diskutovať aj na najbližšom neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ koncom  augusta v Českej republike.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet