Na hlavný obsah

Francúzsko a Portugalsko sužujú nové požiare

Obe krajiny sa pripravujú na ďalšiu vlnu horúčav.

Francúzsko a Portugalsko sužujú nové požiare
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vo Francúzsku a Portugalsku vypuklo v nedeľu (31. 7.) niekoľko nových lesných požiarov. Informuje o tom agentúra AFP.

Pri požiari v departemente Gard ležiacom na juhovýchode Francúzska utrpeli zranenia štyria zasahujúci hasiči, jeden z nich vážne. S popáleninami ho previezli do nemocnice.

Tento požiar zasiahol územie s rozlohou približne 350 hektárov. „Sme si istí, že do zajtra dokážeme požiar dostať pod kontrolu,“ povedal v nedeľu večer hovorca hasičov William Borelly.

Južne od Nîmes museli pre silné zadymenie čiastočne uzavrieť diaľnicu A9 do Španielska. Podľa diaľničnej spoločnosti Vinci je trasa opäť prejazdná.

Ďalší požiar, ktorý sa podľa úradov rozšíril na plochu približne 35 hektárov, sa večer podarilo dostať pod kontrolou neďaleko Marseille.

Francúzsko pritom čaká tento týždeň ďalšia vlna horúčav. V pondelok (1. 8.) sa na juhu krajiny očakáva teplota 35 – 39 stupňov Celzia. Nová vlna horúčav by mala vrcholiť v stredu (3. 8.) s maximami na hranici 40 stupňov na juhozápade.

Dva rozsiahle lesné požiare zachvátili v polovici júla desaťtisíce hektárov pôdy v juhozápadnom Francúzsku na pobreží Atlantiku, pripomína AFP.

Stovky hasičov

Aj v Portugalsku hasiči zápasia s niekoľkými novými lesnými požiarmi. Väčší požiar podľa civilnej ochrany vypukol pri mestečku Mafra ležiacom severne od Lisabonu. S plameňmi tam bojovalo okolo 400 hasičov. Preventívne evakuovali domov dôchodcov s 30 klientmi.

Do boja s ďalšími požiarmi na severe a v strede Portugalska nasadili viac ako 1 000 hasičov. V meste Ourém preventívne evakuovali aj riečnu pláž, kde sa dvaja ľudia nadýchali dymu.

Teploty v týchto regiónoch cez víkend prudko stúpli. Pre časť severného a stredného Portugalska vydali meteorológovia výstrahu pred teplotami presahujúcimi 40 stupňov Celzia.

Horúčavy by mali trvať minimálne do utorka (2. 8.). Podľa predbežných údajov Inštitútu na ochranu prírody a lesov (ICNF) od začiatku roka v Portugalsku plamene pohltili už viac ako 58 000 hektárov pôdy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet