Na hlavný obsah

Francúzsko zakázalo Rusom vstup do vojenských zariadení

Zákaz súvisí s ruskou inváziou na Ukrajine.

Zámok Vincennes na okraji Paríža.
Zámok Vincennes na okraji Paríža.Foto: Wikipedia/Selbymay

Francúzske ministerstvo obrany zakázalo ruským občanom vstup do Zámku Vincennes, stredovekej pevnosti a turistickej atrakcie na okraji Paríža. Prípad vyšiel najavo, keď 28. júla odmietli dnu vpustiť dve Rusky. Informovala agentúra AFP.

„Strážnik pri detektore kovov chcel vidieť môj pas,“ uviedla jedna zo žien. Pracuje ako novinárka a vo Francúzsku žije päť mesiacov. Tvrdí, že Rusko opustila pre vojnu. Po kontrole dokladu jej strážnik oznámil, že nemôže vojsť. Ďalší strážnik ju tiež odmietol pustiť. Ako dôvod vraj uviedol, že žena je z Ruska.

Francúzske ministerstvo obrany v pondelok (8. 8.) neskoro večer potvrdilo, že po invázii na Ukrajinu „obmedzilo prístup ruských občanov do vojenských zariadení“. Novinári môžu požiadať o výnimku, dodal predstaviteľ ministerstva.

Od 24. februára, keď Moskva začala vojnu na Ukrajine, Francúzsko prijalo približne 100 000 ukrajinských utečencov. Vyplýva to z vládnych údajov. Podľa Štátneho ústavu štatistiky a ekonomického výskumu (INSEE) žilo v roku 2021 vo Francúzsku zhruba 73 500 ruských prisťahovalcov.

V Európskej únii sa diskutuje o ďalšom obmedzení pre Rusov, ktorí EU navštevujú z turistických alebo osobných dôvodov.

Zámok Vincennes, niekdajšie sídlo francúzskych kráľov, patrí k najzachovanejším pamiatkam svojho druhu v Európe.

V prípade veľkej povodne v Paríži je zámok alternatívnym sídlom francúzskeho prezidenta. Okrem časti prístupnej pre verejnosť je v ňom aj časť historického archívu francúzskych ozbrojených síl. Sem je prístup obmedzený. Zámok Vincennes každoročne navštívi približne 150 000 ľudí, ktorí zaplatia 9,50 eur za vstup pre dospelého.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet