Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Hnutie Republika má 43 000 podpisov k referendu o predčasných voľbách

Vyzývajú prezidentku, aby nerobila obštrukcie.

Hnutie Republika má 43 000 podpisov k referendu o predčasných voľbách
Ilustračné foto - vhadzovanie volebného lístka do urny. Foto: TASR

Hnutie Republika už vyzbieralo 43 000 podpisov za referendum o predčasných voľbách, ďalšie sú ešte na ceste. Petičné hárky v najbližších dňoch odovzdá petičnému výboru. Informoval o tom predseda hnutia a europoslanec Milan Uhrík.

Hnutie pritom apelovalo na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nerobila obštrukcie a referendum vyhlásila.

„Je to jasná vôľa občanov, že si želajú referendum o páde vlády. Treba to rešpektovať. Apelujem a vyzývam prezidentku, aby nerobila obštrukcie, nehľadala spôsoby, ako sa referendum spraviť nedá, ale, naopak, hľadala spôsoby, ako demokraticky vyjsť v ústrety vôli občanov,“ zdôraznil Uhrík.

Referendum podľa jeho slov treba a poukázal na aktuálnu situáciu. Podotkol, že neveria sľubom predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) o tom, že na jeseň sfunkční tento inštitút, aby sa mohli konať predčasné voľby.

Ocenil, že sa do zberu podpisov zapojili aj Smer-SD a Hlas-SD. Za vyzbierané podpisy sa poďakoval ľuďom, odborovým združeniam a viacerým zväzom. Mrzí ho postoj viacerých strán, ktoré sa k iniciatíve nepridali, napríklad strane nezaradených poslancov okolo Štefana Kuffu.

V úvode augusta šéf petičného výboru Igor Melicher (Smer-SD) uviedol, že petíciu za referendum o páde vlády podpísalo vyše 320 000 ľudí. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350 000 podpisov.

Prezidentka už avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR. Vykazuje podľa nej znaky neústavnosti. Ak by súd skonštatoval, že časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko