Na hlavný obsah

Horúčavy ohrozujú ľudí bez domova

Čelia riziku prehriatia organizmu a spáleninám od slnka.

Horúčavy ohrozujú ľudí bez domova
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Extrémne teplá predstavujú pre ľudí bez domova podľa občianskeho združenia (OZ) Vagus vážne riziko. Vyzýva preto k všímavosti a poskytnutí pomoci.

Pokiaľ vidíte na ulici bezvládne ležať človeka, pristúpte k nemu a opýtajte sa, či je v poriadku. Ak je to vo vašich možnostiach, poskytnite mu vodu, prípadne mu pomôžte presunúť sa do tieňa. V prípade, že človek nereaguje, volajte linku 155. Môžete tak zachrániť život,“ uviedla riaditeľka združenia Alexandra Kárová.

Ľudia bez domova podľa nej denne čelia riziku prehriatia organizmu a spáleninám od slnka. Upozorňuje, že pri ľuďoch s chronickými ochoreniami dochádza v tomto období ku kolapsom, veľmi kritickou skupinou sú podľa jej slov ľudia bez domova vo vyššom veku a ľudia s chronickými kožnými ochoreniami, ktoré sa v dôsledku tepla rapídne zhoršujú.

„Priamo v teréne, ale aj v ošetrovni v dennom centre riešime najmä zhoršené chronické rany, spáleniny od slnka a nedoliečené omrzliny zo zimy,“ priblížila.

Ľudia bez domova majú sťažený prístup k pitnej vode

Vysvetľuje, že ľudia bez domova majú sťažený prístup k pitnej vode, v hlavné meste tiež podľa nej trpí nedostatkom verejných toaliet či denných centier. „Nemáme dostatok denných centier, kde by ľudia mohli tráviť čas v tieni a mali prístup k vode a hygienickým zariadeniam. Ľudia bez domova potom prirodzene hľadajú útočisko v tieni stromov alebo v nákupných centrách, odkiaľ sú však často vyháňaní,“ uviedla Kárová.

V hlavnom meste dnes podľa jej slov existuje jediná kamenná prevádzka svojho druhu, ktorá poskytuje ľuďom bez domova útočisko a prístup k hygienickým zariadeniam počas dňa sedem dní v týždni. „Denné centrum DOMEC má aktuálnu kapacitu 120 ľudí. V Bratislave žije podľa odhadov približne 4000 ľudí bez domova,“ povedala. Sociálne služby dostupné v Bratislave podľa nej pokrývajú iba približne 10 % celkového počtu ľudí bez domova.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko