Na hlavný obsah

Izrael a Palestína dodržiavali v noci prímerie, čiastočne sa otvorili i hraničné priechody

Úplne sa otvoria v prípade, keď prímerie vydrží.

Izrael a Palestína dodržiavali v noci prímerie, čiastočne sa otvorili i hraničné priechody
Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku v pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Izrael a militanti z organizácie Palestínsky islamský džihád (PIJ) dodržiavali v noci na pondelok (8. 8.) prímerie, ktoré vstúpilo do platnosti v nedeľu (7. 8.) večer.

Izrael čiastočne otvára hraničné priechody a plánuje prehodnotiť bezpečnostné opatrenia. Informovali o tom agentúry AP, DPA a spravodajský portál The Times of Israel.

Hovorkyňa izraelskej armády podľa DPA v pondelok ráno uviedla, že od nedele večera neboli na Izrael z pásma Gazy vypálené nijaké rakety. Izraelská armáda takisto neuskutočnila útoky na nové ciele.

Otvorili dva hraničné priechody

Izrael v pondelok oznámil, že pre humanitárnu pomoc čiastočne otvára dva hraničné priechody do pásma Gazy. Cez hranice už prešli nákladné automobily s palivom a zásobami. Úplne ich otvorí v prípade, že prímerie vydrží.

Po zhodnotení bezpečnostnej situácie, Izrael otvoril priechody Erez a Kerem Šalom, ktoré úrady zatvorili minulý pondelok (1. 8.), píše Die Zeit s odvolaním sa na styčný úrad koordinujúci aktivity židovského štátu na palestínskych územiach, známy ako COGAT.

Priechody zatvorili po zadržaní predstaviteľa PIJ v Predjordánsku a ako dôvod uviedlo obavy bezpečnosť. Uzatvorenie priechodov viedlo k nedostatku dodávok paliva a jediná elektráreň v pásme Gazy v sobotu (6. 8.) prestala pracovať, píše AFP. Elektráreň by mala opäť naplno fungovať v pondelok.

Medzi obeťami sú ženy aj deti

Izraelské obranné sily (IDF) by v najbližších hodinách mali opätovne prehodnotiť potrebu špeciálnych bezpečnostných opatrení, ktoré v súčasnosti platia pre obyvateľov v oblastiach v blízkosti pásma Gazy, približujú The Times of Israel.

Palestínske ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu oznámilo, že od piatka (5. 8.) prišlo o život 44 osôb a 360 ďalších utrpelo zranenia, sumarizuje DPA.

Medzi obeťami na životoch je aj 15 detí a štyri ženy. Palestínčania z toho obviňujú Izrael. Izraelská armáda však podľa DPA upozornila, že rakety odpálené PIJ si vyžiadali obete z radov civilistov v pásme Gazy.

Židovský štát podnikal intenzívne letecké a delostrelecké útoky na ciele PIJ v pásme Gazy od piatka. Palestínski militanti medzitým vystrelili na Izrael takmer 1 000 rakiet.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet