Na hlavný obsah

Južná Kórea žiada Severnú o denuklearizáciu

Na výmenu ponúka rozsiahly balík pomoci.

Južná Kórea žiada Severnú o denuklearizáciu
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol. Foto: TASR/AP

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v pondelok (15. 8.) vyhlásil, že ponúkne Severnej Kórei rozsiahly balík pomoci výmenou za jej denuklearizáciu. Informuje o tom agentúra AFP.

Junov návrh prišiel po tom, ako severokórejský vodca Kim Čong-un koncom júla vyhlásil, že v prípadnom konflikte so Spojenými štátmi a s Južnou Kóreou je pripravený použiť i jadrové zbrane.

Obvinil pritom obe krajiny, že svojou nepriateľskou politikou, démonizáciou Severnej Kórey a spoločnými vojenskými cvičeniami dostávajú Kórejský polostrov na pokraj vojny.

Jun však označil denuklearizáciu za „nevyhnutnú“ pre trvalý mier na polostrove. Podrobne popísal rozsiahly plán pomoci, ktorý bude zahŕňať dodávky potravín a energií, ako aj pomoc pri modernizácii infraštruktúry, ako sú prístavy, letiská a nemocnice.

Šance, že Sever prijme ponuku je malá

V prejave pri príležitosti výročia oslobodenia od japonskej koloniálnej nadvlády z roku 1945 Jun povedal, že ak Sever prestane rozvíjať svoj jadrový program a začne proces denuklearizácie, realizáciou jeho iniciatívnehoy návrhu sa postupne výrazne zlepší ekonomika Severnej Kórey i život jej obyvateľov.

Politickí analytici tvrdia, že šanca na prijatie ponuky prvýkrát prednesenej počas Junovho inauguračného prejavu je mizivá. Sever, ktorý investuje obrovskú časť svojho HDP do zbrojných programov, dal už dávno najavo, že takýto obchod neurobí.

Severná Kórea tento rok uskutočnila rekordný počet skúšok zbraní vrátane vystrelenia medzikontinentálnej balistickej rakety. K podobnej akcii došlo prvýkrát od roku 2017.

Washington a juhokórejskí predstavitelia opakovane upozorňujú, že Sever sa pripravuje na uskutočnenie svojho už siedmeho jadrového testu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet