Na hlavný obsah

Kremeľ pripravuje pôdu pre referendá o pričlenení častí Ukrajiny

Rusko však neovláda celé tieto územia.

Kremeľ pripravuje pôdu pre referendá o pričlenení častí Ukrajiny
Ilustračná snímka-boje v Doneckej oblasti. Foto: TASR/AP

Rusko zrejme pripravuje pôdu pre anektovanie okupovaných častí Ukrajiny uskutočnením referend, informuje v pondelok (28. 8.) agentúra DPA. Odvoláva sa na vyjadrenia predstaviteľa Kremľa Sergeja Kirijenka o tom, že podľa prieskumov vo východoukrajinskej Doneckej a Luhanskej oblasti, ktoré spolu tvoria región známy ako Donbas, dosahuje podpora pripojenia sa k Rusku 91 až 92 percent.

V nedávno dobytej Chersonskej a Záporožskej oblasti je táto podpora na úrovni 75 až 77 percent. Tvrdil tiež Kirijenko v nedeľňajšom (28. 8.) vyjadrení. Ruský prezident Vladimir Putin opakovane vyhlasuje, že ak ľudia v týchto oblastiach prejavia podporu pričlenenia k Rusku, Kremeľ na to bude reagovať.

Rusko však úplne neovláda celé územia ukrajinských oblastí, o ktorých naznačuje, že sú pripravené na pričlenenie, pripomína DPA. Ukrajina kontroluje veľké časti Doneckej oblasti a jej predstavitelia hovoria o protiofenzíve v Chersonskej oblasti.

Existujú aj značné pochybnosti o platnosti udávaných výsledkov prieskumov. Spravodajský server Meduza nedávno uviedol, že podľa jeho prieskumov je podpora pripojenia k Rusku v Chersonskej a Záporožskej oblasti približne rovnaká ako nesúhlas s takýmto krokom. A to po 30 percent, pričom zvyšní opýtaní neodpovedali.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet