Na hlavný obsah

Lavrov: Rusko podporuje úsilie vojenskej junty v Mjanmarsku

Moskva si hľadá nových spojencov.

Zástupcovia Mjanmarska a Ruska na rokovaní.
Zástupcovia Mjanmarska a Ruska na rokovaní.Foto: TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu (3. 8.) počas návštevy Mjanmarska vyhlásil, že Moskva podporuje úsilie vládnucej junty čo sa týka „stabilizácie“ krízou zmietanej krajiny. Informuje agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na ruské štátne médiá.

Lavrov sa v hlavnom meste Nepjito stretol so svojím rezortným kolegom U Njan Winom a dvoma ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi. Lavrovova hovorkyňa Marija Zacharovová predtým uviedla, že na programe bude okrem iného spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti.

„Budúci rok uskutočníte parlamentné voľby a želáme vám, aby sa vám podarilo urobiť vašu krajinu ešte silnejšou a prosperujúcejšou,“ povedal Lavrov o voľbách naplánovaných na august 2023. Podľa oponentov režimu voľby nebudú slobodné ani spravodlivé.

Rusko a jeho spojenec Čína čelia obvineniam z vyzbrojovania mjanmarskej junty, ktorá od minuloročného prevratu tieto zbrane využíva aj na útoky voči civilistom. Od puču, ku ktorému došlo 1. februára 2021, zabili vyše 1 500 civilistov.

Agentúra AP píše, že podľa expertov OSN v krajine panujú pomery občianskej vojny. Západné krajiny uvalili na mjanmarských vládnucich generálov v súvislosti s násilnými represiami proti opozícii ekonomické a politické sankcie.

Armáda odôvodnila svoje uchopenie moci údajnými masívnymi podvodmi vo voľbách v roku 2020, ktoré vyhrala Národná liga za demokraciu (NLD) vedená de facto premiérkou Aun Schan Su Ťij.

Výsledky volieb zrušila a oznámila, že odhalila viac ako 11 miliónov prípadov podvodov. Zahraniční pozorovatelia však uviedli, že hlasovanie bolo do značnej miery slobodné a spravodlivé.

Rusko hľadá nových partnerov

AFP konštatuje, že zatiaľ čo sa vzťahy Moskvy so Západom zhoršujú pre inváziu na Ukrajine, Kremeľ sa usiluje posilňovať kontakty s krajinami Blízkeho východu, Ázie a Afriky. V júli Lavrov navštívil Egypt, Kongo, Ugandu a Etiópiu.

Minulý mesiac bol na „súkromnej“ návšteve v Moskve vodca mjanmarskej junty Min Aun Hlain, ktorý sa údajne stretol so zástupcami tamojších vesmírnych a jadrových agentúr.

Lavrov tento týždeň odcestuje aj na stretnutie ministrov zahraničných vecí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktoré sa uskutoční v Kambodži. Šéfa diplomacie mjanmarskej junty z tohto stretnutia vylúčili vzhľadom na to, že vojenské vedenie krajiny odmieta dialóg so svojimi oponentmi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet