Na hlavný obsah

Lesné požiare v Českom a Saskom Švajčiarsku stále nie sú pod kontrolou

Nočné dažde výraznejšie nepomohli.

Lesné požiare v Českom a Saskom Švajčiarsku stále nie sú pod kontrolou
Lesný požiar v Národnom parku Saské Švajčiarsko v Nemecku. Foto: TASR/AP

Lesný požiar v Národnom parku Saské Švajčiarsko stále nie je pod kontrolou. „Situácia zostáva napätá. Nočný dážď trochu pomohol, ale problémy spôsobuje nárazový vietor,“ povedala v sobotu (6. 8.) pre agentúru DPA Yamina Benamarová z okresného úradu Saské Švajčiarsko-Východné Krušné hory.

S ohniskami skrytými hlboko pod zemou stále bojuje približne 600 hasičov a dvanásť hasičských vrtuľníkov. Požiar sa však šíri v hĺbke okolo pol metra, takže povrch pôdy treba najprv skypriť a následne výdatne poliať. V skalnatom a strmom teréne nie možné použiť ťažkú techniku alebo vozidlá.

Hasiči stále zasahujú na ploche okolo 150 hektárov, čo zodpovedá približne 210 futbalovým ihriskám. Koniec zásahu je však podľa úradov bez pomoci výdatnejších zrážok v nedohľadne. Podľa Nemeckej meteorologickej služby (DWD) sa však na budúci týždeň dážď v tejto oblasti neočakáva.

Požiar sa do Saského Švajčiarska rozšíril zo susedného Národného parku České Švajčiarsko, kde vypukol 24. júla. Na českej strane slabý nočný dážď podľa televízie ČT24 odvolávajúcej sa na hovorcu hasičov Martina Kavku pomohol uhasiť niektoré menšie ohniská.

Prechod frontu však sprevádzal silný vietor, ktorý naopak rozdúchal nové ohniská v oblasti vrchu Větrovec a Oltárneho kameňa. Zároveň začali v dôsledku vetra padať stromy poškodené požiarom, čo v piatok (5. 8.) večer prinútilo niektoré jednotky hasičov stiahnuť sa. V sobotu už bola situácia pokojnejšia.

Nasadených je stále zhruba tisíc hasičov, jednotky z niektorých krajov sa počas soboty, nedele (7. 8.) a pondelka (8. 8.) budú striedať. V piatok 12. augusta by hasiči mohli časť priestoru južne od rieky Kamenice po požiari odovzdať vedeniu národného parku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet