Na hlavný obsah

Lotyšsko a Estónsko vystúpili zo skupiny pre spoluprácu s Čínou

Prekáža im posilňovanie vzťahov medzi Pekingom a Moskvou.

Lotyšsko a Estónsko vystúpili zo skupiny pre spoluprácu s Čínou
Lotyšská a Estónska vlajka. Foto: Cabinet of Ministers Republic of Latvia

Lotyšsko a Estónsko opúšťajú Čínou podporované zoskupenie, ktorého cieľom je posilňovanie vzťahov s východoeurópskymi krajinami. V piatok (12. 8.) o tom informovala agentúra AP. Talin a Riga takto reagujú na posilňovanie čínskych vzťahov s Ruskom. Peking odmieta kritizovať Rusko za inváziu na Ukrajinu a odsudzuje tiež hospodárske sankcie proti Moskve.

„Vzhľadom na súčasné priority lotyšskej zahraničnej a obchodnej politiky sa Lotyšsko rozhodlo ukončiť svoju účasť v zoskupení,“ uviedlo vo štvrtok (11. 8.) lotyšské ministerstvo zahraničných vecí.

Riga sa však podľa vyhlásenia ministerstva bude aj naďalej usilovať o konštruktívne a pragmatické vzťahy s Čínou na bilaterálnej úrovni a aj v rámci spolupráce medzi krajinami EÚ a Čínou.

Podobné vyhlásenie zverejnil aj Talin. Tamojšia diplomacia pripomína, že Estónsko bolo súčasťou zoskupenia od roku 2012. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára sa však nezúčastnilo na žiadnom spoločnom stretnutí. Čínsky prezident Si Ťin-pching ešte pred začiatkom invázie privítal v Pekingu ruského prezidenta Vladimira Putina, pripomína AP.

Čína založila spoločné fórum s cieľom posilniť vzťahy s EÚ, Srbskom a ďalšími krajinami najmä v spojitosti s vytvorením novej Hodvábnej cesty. Jeho súčasťou je aj budovanie novej dopravnej infraštruktúry na eurázijskom kontinente.      

Peking nedávno podnikol hospodárske a diplomatické kroky proti Litve v odvete za jej vzťahy s Taiwanom. Čína tento ostrov považuje za súčasť svojho územia a upozorňuje, že by ho mohla anektovať použitím sily.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet