Na hlavný obsah

Na každú rolu sa precízne pripravuje. Dvojnásobný držiteľ Oscara Dustin Hoffman jubiluje

Prelom v kariére zaznamenal s filmom Absolvent.

Na každú rolu sa precízne pripravuje. Dvojnásobný držiteľ Oscara Dustin Hoffman jubiluje
Americký herec Dustin Hoffman. Foto: ČTK/APInvision

Uznávaný americký herec Dustin Hoffman sa vďaka viacerým filmom zaradil k hviezdam strieborného plátna. Je známy svojou dôkladnou prípravou na úlohy vďaka čomu vyniká schopnosťou autenticky zosobniť aj netypických hrdinov. Herec, ktorý upútava svojím dôsledne prepracovaným herectvom, má v pondelok (8. 8.) 85 rokov.

„Chcem sa priblížiť k tomu, čo vidím v skutočnom živote. Rád vidím rozcuchané vlasy, nenalíčené tváre s ich skutočnými vyrážkami a prirodzenými gestami“ tvrdí Hoffman. Má povesť herca, s ktorým sa nespolupracuje ľahko, s režisérmi často vedie dlhé diskusie. 

Dustin Hoffman sa narodil 8. augusta 1937 v meste Los Angeles v americkom štáte Kalifornia. Krátko po tom, ako zanechal štúdium hudby na kalifornskej Santa Monica City College sa v roku 1958 odsťahoval do New Yorku, kde sa živil príležitostnými zamestnaniami. V tomto období študoval na slávnom hereckom učilišti Actors Studio.

V 60. rokoch minulého storočia pôsobil ako divadelný herec na Broadwayi, kde zožal ovácie kritiky a v roku 1966 získal cenu Obie ako najlepší divadelný herec sezóny na Off Broadwayi. Celý život sa striedavo venuje divadlu i filmu. Jeho filmové začiatky sú spojené s menšou rolou v komédii The Tiger Makes Out (1967).

Filmový debut

Výraznú pozornosť na seba upútal v úlohe čerstvého vysokoškoláka búriaceho sa proti konvenciám v oceňovanom filme The Graduate (Absolvent, 1967). Snímka o mladíkovi, ktorý sa zapletie do aféry s vydatou ženou vo veku jeho rodičov, sa venuje aj téme malomeštiactva a pretvárky.

Na úspech z predchádzajúceho filmu nadviazal drámou o „stroskotaní amerického sna“ Midnight Cowboy (Polnočný kovboj, 1969), kde stvárnil smrteľne chorého podfukára spriateleného s neúspešným mužským prostitútom v podaní Jona Voighta.

Úloh svojských hrdinov až antihrdinov sa Dustin Hoffman zhostil aj v ďalších snímkach. Svedka genocídy pôvodných obyvateľov Ameriky zosobnil vo westerne Little Big Man (Malý veľký muž, 1970).

Introvertného matematika, ktorý bráni svoj domov. si zahral v trileri Straw Dogs (1971), ako slabošský, ale intelektuálne založený väzeň, divákov očaril v dráme Papillon (Motýľ, 1973).

Pozoruhodný výkon podal tiež ako provokujúci komik Lenny Bruce vo filme Lenny (1974) a preslávil sa aj v úlohe novinára Carla Bernsteina, ktorý spolu s Bobom Woodwardom (Robert Redford) vyšetrujú škandál Watergate v snímke All the President’s Men (Všetci prezidentovi muži, 1976).

Všestrannosť a herecké majstrovstvo uplatnil v trileri Marathon Man (Maratónec, 1976) i v role bývalého trestanca, ktorý nedokáže odolať vábeniu zločinu v krimi Straight Time (1978).

Dva Oscary

Uznanie a obdiv, ktoré si vyslúžil za predchádzajúce snímky ešte viac posilnila dráma Kramer vs. Kramer (Kramerová versus Kramer, 1979). Jedného z piatich Oscarov, ktorých film získal, si totiž odniesol aj Hoffman. Spolu s Meryl Streep autenticky zahrali dvojicu, ktorá po krachu manželstva bojuje proti sebe v snahe získať starostlivosť o ich syna.

Bravúrne zvládol aj výzvu zhostiť sa ženskej úlohy v komédii Tootsie (1982) a divákov nadchol aj ako Willy Loman vo filmovej adaptácii slávnej hry Arthura Millera Death of a Salesman (Smrť obchodného cestujúceho, 1985).

Po druhýkrát Dustin Hoffman získal Oscara za stvárnenie autistického Raymonda vo filme Rain Man (1988).

„Počas štúdia som sa stretol so 40 ľuďmi postihnutými autizmom. Niektorí z nich majú neobyčajné schopnosti. Jeden vedel počítať rýchlejšie ako počítač. Postavu, ktorú hrám, som odvodil zo skutočných ľudí. Zložil som ju z niekoľkých osudov,“ povedal k filmu Hoffman.

Z filmov z 90. rokov minulého storočia možno spomenúť komédiu Accidental Hero (Hrdina proti svojej vôli, 1992) alebo politickú satiru Wag the Dog (Vrtieť psom, 1997), v ktorom herec zaujal ako hollywoodsky producent, snažiaci sa oklamať celý svet.

V roku 2004 bol Hoffman spolu s Robertom De Nirom  súčasťou komédie Meet the Fockers (Jeho foter, to je lotor!). Objavili sa aj v jej pokračovaní Little Fockers (Fotri sú lotri, 2010).

Hoffman a MeToo

V roku 2012 Dustin Hoffman debutoval ako režisér filmu Quartet – komédiou o bývalých operných spevákoch žijúcich v anglickom domove dôchodcov a o dva roky neskôr  sa predstavil ako zbormajster v hudobnej dráme Boychoir.  Naposledy sa objavil v dráme As They Made Us . Vo filme, ktorý mal premiéru tento rok, stvárnil muža na sklonku života.

V roku 2017 bol Hoffman jedným z veľkých mien, ktoré sa stali súčasťou aféry okolo sexuálneho obťažovania a vulgárneho správania mocných režisérov, producentov a hercov. Tá sa rozhorela po tom, čo desiatky žien prehovorili o obťažovaní zo strany známeho hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina.

Weinsteinova aféra stála pri zrode kampane zameranej proti sexuálnemu obťažovaniu nazvanej MeToo. Rovnako Hoffmana potom obvinilo niekoľko žien zo sexuálneho obťažovania. Jeho právnik označil tieto obvinenia za „ohováračné klamstvá“.

Slávny herec je už vyše štyridsať rokov manželom podnikateľky Lisy Hoffman.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet