Na hlavný obsah

Nemecko sa pripravuje na novú vlnu koronavírusu

Vláda predstavila plán protipandemických opatrení.

Nemecko sa pripravuje na novú vlnu koronavírusu
Na snímke nemecký spolkový parlament Bundestag. Foto: TASR/AP

Nemecká vláda v stredu (3. 8.) predstavila plán protipandemických opatrení na nadchádzajúcu jeseň a zimu. V tomto období totiž očakáva nárast pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Informovala o tom agentúra AP.

Nemecko plánuje od októbra do začiatku apríla zaviesť na svojom území povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest v lietadlách a pri diaľkovom cestovaní vlakom a autobusom.

Nemocnice, domovy dôchodcov a zariadenia so zraniteľnými osobami po novom vyžadujú povinné nosenie ochranného rúška a negatívny test na koronavírus.

Zavádzanie ďalších opatrení má v kompetencii 16 nemeckých spolkových krajín podľa miery šírenia covidu v jednotlivých regiónoch. Môže ísť napríklad o povinnosť nosenia rúšok vo verejnej doprave, v školách alebo na verejných podujatiach, ktoré sa budú konať v interiéri.

Niektoré komunitné zariadenia, ako školy alebo väznice, môžu v prípade prudkého šírenia koronavírusu opäť zaviesť pravidelné testovanie, uviedli v spoločnom vyhlásení ministerstvá zdravotníctva a spravodlivosti.

„Nemecko sa chce lepšie pripraviť na ďalšiu koronavírusovú zimu ako v predchádzajúcich rokoch,“ povedal nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Podľa jeho slov sa na jeseň v Nemecku začne očkovacia kampaň s novými vakcínami.

Minister spravodlivosti Marco Buschmann uviedol, že vynaloží osobitné úsilie na to, aby zostali otvorené školy. Spolkové krajiny môžu v školách presadiť povinnosť nosenia rúšok iba v prípade, ak to je nevyhnutné na zachovanie prezenčnej výučby.

Nové opatrenia musí ešte schváliť nemecká vláda a parlament. Očakáva sa však, že v hlasovaniach prejdú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet