Na hlavný obsah

Nesprávny výber obuvi pre dieťa môže viesť k poškodeniu kostry chodidla

Zdravotné komplikácie môžu viesť k deformitám a skolióze.

Nesprávny výber obuvi pre dieťa môže viesť k poškodeniu kostry chodidla
Ilustračná snímka-detská obuv. Foto: TASR

Jednou z vecí správneho vývinu pohybového systému u detí je aj správne obúvanie. Detská noha je extrémne citlivá. V dôsledku nesprávneho výberu obuvi môže dôjsť k poškodeniu kostry chodidla, jeho deformitám a následne zafixovaniu chybného držania tela (skolióza). Upozornila vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade.

Pri každom nákupe detskej obuvi je vhodné žiadať kvalifikované primeranie veľkosti nôh dieťaťa tak, aby vybraná obuv zodpovedala tvaru, dĺžke a šírke jeho chodidla. „Obuv musí byť vpredu pred prstami o desať až 15 milimetrov dlhšia než chodidlo. Polovica tohto priestoru slúži ako rezerva na pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica umožňuje správny rast chodidla,“ uviedla Hamade.

Význam má podľa nej aj správna šírka obuvi. Uprednostňuje topánky s oblým tvarom špičky namiesto úzkeho, respektíve špicatého.

Za nevhodné materiály sa považuje koženka a plast


Podľa Hamade treba vyberať obuv vyrobenú z prírodných materiálov. Za nevhodné materiály považuje rôzne plasty, poroméry a koženky, keďže ich tvrdosť a nepriedušnosť bráni prispôsobeniu tvaru chodidla. „Pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení,“ povedala.


V najmenších vekových skupinách detí by sa mala preferovať nízka členková obuv, šnurovacia alebo uzatvárateľná textilným pásikom, respektíve na zips z čo najľahších materiálov. Strih by mal zodpovedať tvaru chodidla tak, aby dieťa pri chôdzi neobmedzoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko