Na hlavný obsah

Nórsko: Masový vrah Breivik žiada ukončenie samoväzby

Sťažuje sa na chýbajúci kontakt s ostatnými väzňami.

Nórsko: Masový vrah Breivik žiada ukončenie samoväzby
Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik. Foto: TASR/AP

Masový vrah Anders Behring Breivik, odsúdený za zabitie 77 ľudí pri útokoch z júla 2011, podal ďalšiu žalobu na nórsky štát. Chce sa tak domôcť ukončenia svojej samoväzby, v ktorej je umiestnený už desať rokov. V piatok (26. 8.) o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na správy nórskych médií.

Breivikov právny zástupca Öystein Storrvik zdôvodnil podanie žaloby tým, že jeho klientovi chýba kontakt s ďalšími väzňami. Tvrdí, že je to porušenie jeho práv. „Nie je v kontakte s nikým okrem väzenských dozorcov,“ vyhlásil Storrvik, ktorý vo štvrtok (25. 8.) o podaní žaloby informoval nórske ministerstvo spravodlivosti.

Štyridsaťtriročného Breivika tento rok presunuli do inej väznice, ale k zmierneniu režimu jeho samoväzby, v ktorej je od ukončenia súdneho procesu v roku 2012, nedošlo, zdôraznil právnik.  

Stále predstavuje hrozbu pre spoločnosť

V roku 2012 Breivika odsúdili na 21 rokov väzenia. To je v Nórsku maximálny možný trest, ktorý však môže byť neobmedzene predlžovaný v prípade, že by odsúdený stále predstavoval hrozbu pre spoločnosť.

O podmienečné prepustenie mohol Breivik požiadať po prvý raz až po desiatich rokoch. Súd však vo februári jeho prvú takúto žiadosť zamietol s argumentom, že by po prepustení mohol stále predstavovať potenciálnu hrozbu.

Pravicový extrémista Breivik už podal na nórsku vládu niekoľko žalôb, v ktorých sa sťažoval na porušovanie svojich práv a podmienky výkonu trestu. Okrem iného sa domáhal možnosti komunikovať so svojimi sympatizantmi, čo mu však súd tiež neumožnil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet