Na hlavný obsah

O budúcnosti stíhačiek MiG-29 sa rokuje. Buď ich niekto kúpi, alebo dostaneme náhradu

Ich hodnota je približne 300 miliónov eur.

O budúcnosti stíhačiek MiG-29 sa rokuje. Buď ich niekto kúpi, alebo dostaneme náhradu
Slovenské stíhačky MiG-29. Foto: Ministerstvo obrany SR

Na budúcnosti stíhacích lietadiel MiG-29 po ich uzemnení zatiaľ neexistuje dohoda. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval v utorok (23. 8.). Ako dodal, ich hodnota je približne 300 miliónov eur. Cieľom je získanie finančnej alebo materiálnej náhrady po prípadnom darovaní Ukrajine.

„Rokujeme o tom, čo ďalej s migmi. Hodnota, ktorá je za migy, je niekde na úrovni 300 miliónov eur. Buď dostaneme finančnú náhradu, že to niekto kúpi, alebo materiálnu náhradu v takejto hodnote. Finančnú by sme použili na nákup inej techniky,“ načrtol minister.

O budúcnosti migov sa podľa neho vedú rokovania na medzinárodných fórach i s jednotlivými krajinami. Minister zároveň potvrdil, že ochranu vzdušného priestoru SR prostredníctvom nadzvukového letectva od septembra preberú Poľsko a Česká republika.

Odmieta tvrdenia, že od 1. 9. tak Slovensko stratí suverenitu nad ochranou vzdušného priestoru SR. „Ochranu vzdušného priestoru zabezpečuje Severoatlantická aliancia od nášho vstupu,“ zdôraznil.

Ako vysvetlil, doteraz to bolo prostredníctvom rôznych prvkov protivzdušnej obrany na Slovensku, po novom bude zapojené aj poľské a české nadzvukové letectvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko