Na hlavný obsah

OĽANO navrhuje zatvoriť obchody počas nedieľ

Výnimkou by boli len štyri nedele v roku.

OĽANO navrhuje zatvoriť obchody počas nedieľ
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Poslanci Národnej rady (NAR) SR za hnutie OĽANO predložili do parlamentu návrh novely Zákonníka práce, ktorým by sa od začiatku budúceho roka počas nedieľ zakázal maloobchodný predaj.

Výnimkou by boli len štyri nedele v roku. Obchody by zostali otvorené poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele pred Vianocami. Týmito výnimkami chcú umožniť obchodníkom zvýšenie tržieb a zásobenie obyvateľstva pred začiatkom školského roku a pred Vianocami.

Podľa údajov z Eurostatu boli slovenskí zamestnanci podľa poslancov za hnutie OĽANO najčastejšie pracujúcimi zamestnancami počas nedele zo všetkých krajín EÚ. Podľa údajov za rok 2014 pravidelne v nedeľu pracovalo 21 % z nich, čiže každý piaty Slovák.

„Zámerom predkladaného návrhu zákona je zmierniť túto diskrepanciu (veľký rozdiel) medzi citovaným ustanovením zákona a praxou. A to prostredníctvom regulácie podmienok maloobchodného predaja počas nedele,“ uviedli.

Práca počas nedele podľa poslancov spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 % zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou.

„Navrhovaná zmena zavádza oproti súčasnému stavu približne 44 dní v roku, kedy zamestnanci nemusia vykonávať pracovnú činnosť. Má tak ambíciu pomôcť manželstvám, rodinám a deťom,“ tvrdia. Upozorňujú na to, že počas pandémie koronavírusu zostali maloobchody v nedeľu zatvorené.

„Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa vtedy podľa medializovaného prieskumu vyjadrila, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna,“ uviedli poslanci za hnutie OĽaNO. Zástancom obmedzenia nedeľného predaja sú podľa nich aj mnohí obchodníci, zamestnávatelia a podnikatelia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko