Na hlavný obsah

Počas kontrol na hraniciach medzi SR a ČR polícia odhalila 277 migrantov

Cvičenie malo preveriť pripravenosť policajných zložiek.

Počas kontrol na hraniciach medzi SR a ČR polícia odhalila 277 migrantov
Ilustračná fotka Foto: TASR/AP

Vo štvrtok (25. 8.) sa skončilo cvičenie Morava, v rámci ktorého česká polícia dočasne zaviedla kontroly na hraniciach so Slovenskom. Počas akcie, ktorá trvala 48 hodín, polícia zaistila 277 nelegálnych migrantov. Informovala o tom polícia Českej republiky.

„Často išlo o veľké, až 40-členné skupiny mladých mužov vo veku 18 až 25 rokov, výnimočne šlo o ženy a deti,“ spresnila polícia. Dodala, že okrem toho odhalila sedem prevádzačov, ktorých teraz stíha pre podozrenie zo spáchania trestného činu organizovania a umožnenia nelegálneho prekročenia hranice.

Cvičením chceli české štátne zložky otestovať, či vedia na prípadné opätovné zavedenie kontrol na hraniciach reagovať. „Chceli sme si preveriť súčinnosť s ostatnými bezpečnostnými zbormi a schopnosť reagovať na hrozby spojené s prílevom veľkého počtu nelegálnych migrantov,“ uviedol policajný prezident Martin Vondrášek.

Aktuálne čísla podľa policajnej hovorkyne vypovedajú o rastúcom počte tranzitujúcich migrantov. Zatiaľ čo v roku 2021 bolo v Česku zaistených 1 330 nelegálnych migrantov, tento rok ich doteraz zaistili 4 194. Ide najmä o ľudí zo Sýrie, v menšej miere z Turecka, Afganistanu a Indie.

Do cvičenia Morava sa zapojilo takmer 2 000 policajtov, príslušníkov armády a colnej správy. Hraničné kontroly robili na 23 bývalých hraničných priechodoch a na 251 kilometrov dlhej zelenej hranici v Juhomoravskom, Zlínskom a Moravskosliezskom kraji.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko