Na hlavný obsah

Požiar v Českom Švajčiarsku sa dostáva do záverečnej fázy

Hasenie ale komplikuje počasie.

Požiar v Českom Švajčiarsku sa dostáva do záverečnej fázy
Hasič počas zásahu v NP České Švajčiarsko. Foto: RTVS

Hasenie požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko, ktorý horí už 13. deň, sa dostáva do záverečnej fázy. Hasiči pôvodne očakávali, že oheň uhasia už v piatok (5. 8.). Hasenie ale komplikuje počasie.

Uviedol to na tlačovom brífingu generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru ČR Vladimír Vlček.

Vo štvrtok (4. 8.) sa mali špeciálne vycvičení lezci zlaniť v nedostupnom teréne pri Pravčickej bráne. Vrtuľníky však rozfúkavali ohniská, čím by sa požiar znovu mohol výrazne šíriť. Plamene sa v noci rozhoreli aj priamo nad Hřenskom, do rána sa ho podarilo uhasiť.

Nové skryté ohniská sa podľa Vlčka objavujú neustále. Oheň sa šíri koreňovým systémom, a preto sa dostáva aj na miesta, kde predtým nehorelo. Aktuálna plocha zásahu je 398 hektárov, uviedol šéf hasičov.

Do hasiacich prác sa opäť zapoja lietadlá z Talianska, ktoré v piatok pristáli na letisku vo Vodochodoch. Vystriedajú lietadlá Air Tractor, ktoré sa po týždni vrátia do Švédska.

V Českom Švajčiarsku naďalej zostávajú aj slovenskí hasiči. V piatok ich navštívil prezident slovenského Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek spolu s Dušanom Timkom, krajským riaditeľom HaZZ v Bratislave.

„Slovenskí leteckí hasiči odvádzajú skvelú prácu a ich pomoc si nesmierne vážime,“ adresovali Mikuláškovi vďaku českí hasiči.

Hasiči budú pokračovať v stratégií hasenia takzvanými vláčikmi, pri ktorej zhadzujú vodu rýchlo po sebe na rovnaké miesto.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet