Slovensko Praktické rady ako nepodľahnúť podvodom Polícia rady zhrnula v obrázkovej kampani na sociálnej sieti.
5. 8. 2022 15:44:21 Odlož na neskôr Na ilustračnej snímke policajné auto. Foto:
RTVS Policajný zbor SR na sociálnej sieti facebook pravidelne upozorňuje na podvody, ktorých cieľom je od obetí vylákať peniaze. Na čo si treba dávať pozor tentokrát zhrnul v obrázkovej kampani „Nenaletím ako malé dieťa“ . Jednotlivé podvody vysvetľuje na jednoduchých modelových situáciách.
Najohrozenejšou skupinou sú podľa nej práve seniori. Naďalej preto pripomína dôležitosť intenzívnej komunikácie, aby sa nestali obeťou podvodníkov.
Jednotlivé rady: Ak niečo predávate, údaje o vašej platobnej karte nemusíte nikomu poskytovať . Nevypĺňajte údaje o karte cez pochybnú platobnú bránu.Americký vojak s vysokou pravdepodobnosťou neovláda slovenský jazyk . Ignorujte alebo blokujte profily vojakov vyznávajúcich lásku a neposielajte im žiadne peniaze.Peniaze z neba nepadajú. Či už ide o afrického korunného princa alebo vzdialeného príbuzného zo zahraničia, ktorý vám chce poslať vysokú finančnú čiastku, neverte mu.V prípade podvodných telefonátov od neznámych osôb nepodľahnite panike. Podvodník vám môže prezentovať desivé naratívy zahrňujúce nehody a nevyhnutné operácie blízkej osoby za finančnú čiastku. Informácie si overte.Zdieľanie súťaží vám môže uškodiť . Podvodníci po zdieľaní či komentovaní takéhoto príspevku obeti napíšu súkromnú správu. Ich cieľom je vymámiť od nej údaje platobnej karty. Takéto stránky je preto vhodné nahlásiť. Banka neposiela emaily či SMS správy s odkazom na aktiváciu. Kliknutie na odkaz vás presmeruje na falošnú webovú stránku s imitáciou vzhľadu skutočného internet bankingu. Údaje v žiadnom prípade nevypĺňajte. Všímajte si aj netypické emailové adresy odosielateľa. Ak ste si nepodali žreb, peniaze nevyhráte. Ignorujte preto emaily s miliónovými výhrami v lotérii. Nezakladajte si zahraničné účty a neposielajte peniaze pre získanie výhry. Falošné zbierky zneužívajú dobrosrdečnosť ľudí. Pred odoslaním finančnej pomoci si vždy overte číslo transparentného účtu. Na internete si vyhľadajte či zbierka skutočne existuje.Neprevádzajte vaše úspory na neznáme účty na základe falošných telefonátov. Hovory pracovníkov banky si vždy overte. Pokus o podvod nahláste.Polícia služobné zákroky nevykonáva cez telefón. Upozornenia na nebezpečenstvo krádeže a požiadavky na odovzdanie cenností na dohodnutom mieste, kde ich polícia ochráni, nahláste na čísle 158.Pošta ani elektrárne preplatky nevracajú osobne. Cudzích ľudí si preto do príbytku nepúšťajte.