Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pred 245 rokmi na území Uhorska zaviedli povinnú školskú dochádzku

A to pre deti vo veku od šesť do dvanásť rokov.

Pred 245 rokmi na území Uhorska zaviedli povinnú školskú dochádzku
Na fotografii rakúska cisárovná Mária Terézia. Foto: Wikipedia - voľné dielo

Pred 245 rokmi vydala rakúska cisárovná Mária Terézia nariadenie o reorganizácii školstva v monarchii Ratio educationis, ktorým sa na území Uhorska zaviedla povinná školská dochádzka pre deti vo veku od šesť do dvanásť rokov.

Mária Terézia bola prvá z radu habsburských panovníkov, ktorá si uvedomovala potrebu rozsiahlych, hlbokých a zásadných reforiem. A to aby sa monarchia priblížila ku krajinám západnej Európy, aby bola konkurencieschopná a obranyschopnejšia.

Monarchia totiž dovtedy zaostávala za okolitými krajinami takmer vo všetkých oblastiach. Uviedla to historička Ingrid Kušniráková z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Podľa jej slov sa reformy Márie Terézie dotýkali každého obyvateľa. Išlo o reformy v oblasti sociálnej starostlivosti, zdravotníctva, školstva alebo nariadenia, ktoré sa týkali protipožiarnej ochrany, budovania ciest, regulácie riek.

„Boli to opatrenia, ktoré mohli priamo zvýšiť kvalitu života alebo životný štandard každého obyvateľa v monarchii,“ dodala Kušniráková.

Monarchia podľa historičky zaostávala za inými krajinami po každej stránke. Dokonca ani nemala oficiálny názov, bol to totiž konglomerát rôznych krajín a každú časť spravovali podľa vlastného práva a správnej tradície.

Na fotografii rakúska cisárovná Mária Terézia.
Na fotografii rakúska cisárovná Mária Terézia.Foto: TASR

Jediné, čo spájalo monarchiu, bola osoba panovníka, viedenský dvor, armáda a snaha o jednotné katolícke vierovyznanie. 

„Mária Terézia sa snažila prekonať túto rozdrobenosť. Vytvoriť silnú centrálnu vládu a vybudovať moderný byrokratický aparát, ktorý by túto krajinu spravoval,“ vysvetlila.

Podľa Kušnirákovej, monarchia zaostávala aj vo vojenskej oblasti. Z toho pramenila aj séria porážok, ktorá sa začala už v 30. rokoch 18. storočia v bojoch s Osmanskou ríšou. Vo vojne o Habsburské dedičstvo krajina prišla o Sliezsko, čo bola pre monarchiu strata.

Táto časť bola totiž najviac priemyselne rozvinutá. „Vtedy si Mária Terézia a jej poradcovia uvedomili, že bez zásadných reforiem a zmien krajina nebude konkurencieschopná ani obranyschopná,“ dodala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet